جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

نوروز نماد وفاق ملی و بهترین بستر همزیستی ملل است

تهران - ایرنا - رئیس کمیته ملی موزه های ایران، نوروز را در کشورهای مختلف نماد وفاق ملی و صلح دوستی ملت ها دانست و گفت: این آیین بهترین بستر همزیستی را برای همگان بویژه ملل همزبان به ارمغان می آورد.
نوروز نماد وفاق ملی و بهترین بستر همزیستی ملل است
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید احمد محیط طباطبایی روز یکشنبه دز سومین نشست سالانه نوروز با عنوان میراث صلح، تنوع فرهنگی و فرهنگ مدارا افزود: نوروز آیینی است که در یک زمان همه ملت ها را اعم از شیعه و سنی، زرتشتی و... بر سر یک سفره جمع می کند.
به گفته وی، آنچه حائز اهمیت است توجه به صلح، انسان دوستی، همدلی، همزبانی و ... است که سال به سال این آیین باعث نزدیکتر شدن دلها را فراهم می کند. 
رئیس کمیته ملی موزه های ایران به تنش و خشونت در برخی کشورها اشاره کرد و افزود: در این زمان که برخی کشورها به نام صلح و دوستی درصدد جنگ طلبی و خون و خونریزی هستند، نوروز می تواند بهترین نماد و بستر لازم برای همدلی و همزیستی ملل مختلف در کنار هم باشد.
محیط طباطبایی به آیین ها و جشن های مختلف در جهان اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال برای ورود به جشن کریسمس حتما باید مسیحی باشی این درحالی است که برای ورود و حضور برسر سفره نوروز هر فرد و انسانی می تواند براحتی و آزادانه اقدام کند.
به گفته وی، یکی از ویژگی های نوروز این است که به عنوان هویت ایرانیان شناخته شده و همگان و همه اقوام اعم از کرد، لر، بلوچ، ترک، مازنی و گیلانی و... می توانند بر سر سفره نوروز در هرکجای کشور که پهن است بنشینند.
رئیس کمیته ملی موزه های ایران علت ثبت جهانی نوروز را ویژگی فراملی این آیین و سنت برشمرد و اظهار داشت: نوروز پدیده ای است که بشر می تواند با حضور در این آیین علاوه بر برگزاری جشن و شادی، موجب نزدیکی دلها و صلح و دوستی شود.
محیط طباطبایی در ادامه دید و بازدید، سفر به خاطر صله ارحام، گفت وگو و تعامل بیشتر بین همگان، جشن و شادی، شور و نشاط و... را از ویژگیهای نوروز باستان اعلام کرد و گفت: سفره نوروز به اندازه تک تک انسانها با هر علاقه و سلایقی جا دارد.
وی تصریح کرد: به برکت این سفره پایه همدلی ها، وفاق ملی، صلح و دوستی، عشق و محبت مستحکم تر و عمق بیشتری گرفته و باعث نزدکی ملل به یک دیگر می شود.
رئیس کمیته ملی موزه های ایران تصریح کرد: براین باوریم همزیستی جهانی و فاق ملی برای افراد تعلق خاطر بوجود آورده و منجر به زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر خواهد شد.
سومین نشست سالانه «نوروز میراث صلح، تنوع فرهنگی و فرهنگ مدارا» روز یکشنبه با حضور جمعی از مهمانان داخلی و خارجی در پژوهشگاه علوم و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

کاشت نهال صلح و دوستی با حضور مهمانان داخلی و خارجی، نقاله خوانی، اجرای موسیقی سنتی از دیگر برنامه های جانبی این نشست بود.

 http://www.irna.ir/fa/News/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم