جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

شناسایی20محوطه باستانی در دره شهر

ایلام - ایرنا - سرپرست فصل پنجم شناسایی باستان شناسی دره شهر ایلام گفت: این فصل از بررسی های باستان شناسی در شهرستان دره شهر ایلام، به شناسایی 20 محوطه باستانی انجامید که قدیمی ترین آنها به دوره مس سنگی تعلق دارد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، خداکرم مظاهری افزود: محدوده جغرافیایی که در فصل پنجم شناسایی باستان شناسی دره شهر، بررسی و مطالعه شد به یک حوزه جغرافیایی مشخص محدود نمی شود بلکه در راستای تکمیل بررسی های قبلی و محدوده های جا افتاده و بررسی نشده انجام گرفت.
این محدوده که در حوزه شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام واقع است، کوهستانی و در برگیرنده دامنه های شمالی کبیرکوه، تنگه ها و پشته های کبیرکوه در منطقه مورد مطالعه بوده که سرحدات جنوبی و غربی این شهرستان را در بر می گیرد.
به گفته این باستان شناس، از نظر جغرافیای طبیعی حوزه مورد مطالعه حوزه ای یکنواخت نیست و سراسر آن کوهستانی است و در واقع شامل دامنه ها، تنگه ها و پشته های کبیرکوه (نواحی جنوبی و غربی بخش بدره و منتهی الیه غربی بخش مرکزی) می شود.
وی شناسایی، مطالعه و معرفی آثار باستانی، تهیه و تدوین جدول گاه نگاری و تعیین نوع و شکل توزیع آثار باستانی حوزه مورد مطالعه را از اهداف این طرح اعلام کرد.
مظاهری تاکید کرد: شناسایی و بیان نقش اوضاع جغرافیایی و شرایط زیست محیطی منطقه در شکل گیری نقاط باستانی این حوزه، تهیه و تدوین مدارک لازم برای ثبت آثار باستانی شاخص منطقه در فهرست آثار ملی کشور، تهیه نقشه باستان شناسی منطقه و تبیین، تحلیل و توضیح اوضاع فرهنگی، اجتماعی این منطقه در دوره های گذشته از دیگر اهداف این طرح بوده است.
وی اساس کار را بر مطالعات میدانی، صحرایی دانست و اضافه کرد: ناهموار و سخت گذر بودن محدوده مورد مطالعه، سنگلاخی بودن سطح محوطه های باستانی و فراوانی قطعات ریز و درشت لاشه و قلوه سنگ، رطوبت فراوان پادامنه ها، کمبود مواد فرهنگی منقول در سطح محوطه های شناسایی شده را از مشکلات پیش روی این مطالعه عنوان کرد.
این کارشناس اظهار کرد: از آنجا که بیشتر محل های شناسایی شده در زمره محل های مرتبط با استقرارهای کوچ نشینی هستند در بیشتر موارد میزان فراوانی مواد فرهنگی منقول بویژه سفال در سطح آنها بسیار ناچیز بود، این موضوع باعث می شد که در برخی موارد نتوانیم به گاه نگاری مناسبی درمورد انباشت های فرهنگی مربوطه برسیم.
او با بیان اینکه در بررسی این محوطه 20 محوطه شناسایی و مورد مطالعه قرار گرفت، افزود: قدیمی ترین آثار شناسایی شده در این محوطه به دوره مس سنگی تعلق دارد.
وی گفت: آثار شناسایی شده در این دوره در 3 نقطه دول گلاب 3، کرزا 1 و کرزا 2 است که دول گلاب 3 روی دامنه های ارتفاعات کبیرکوه و در مجاور روستای دول گلاب واقع است و به نظر می رسد که این محل دربر گیرنده انباشت های فرهنگی مرتبط با استقرارهای دایمی است.
مظاهری با بیان اینکه از دوره های مفرغ، آهن و هخامنشی هیچ آثاری شناسایی نشد، یادآور شد: یافته های حاصل بررسی های باستان شناسی کرزا 1 و 2 نیز حاکی از شکل گیری استقرارهای فصلی در دوره مس سنگی در این نقاط است.
به گفته این باستان شناس، طی بررسی ها درچهار محوطه قبرستان پشته ارشت، گاوان، چناجافری و ترشک آثار فرهنگی دوره پارتی مشاهده شد که گویای مورد توجه بودن محل های یاد شده در دوره ساسانی است.
به گفته وی، در بیشتر محوطه های تاریخی استقرارهای فصلی مرتبط با زندگی کوچ نشینی شکل گرفته و فقط در گاوان استقرار دایمی بوده است.
وی با اشاره به نبود آثاری از قرون 4 تا 10 دوره اسلامی در حوزه مورد مطالعه گفت: در چهار محوطه سکه سان، دول گلاب 2، سنگ نوشته تنگ لارت و محوطه تنگ لارت 2 نیز آثار فرهنگی مربوط به قرون یک و چهار اسلامی شناسایی شد.
به گفته این باستان شناس، از دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی، بقایای چند آسیاب آبی (مجموعه آسیاب های تنگ زید و مجموعه آسیاب های تنگ دربند)، یک سازه دیده بانی در مقابل غار رگه قلا (رگه قلا 1) و سازه های در ارتباط با زندگی کوچ نشینی (زاغه های تنگ اناره هره و مجموعه تنگ گنجه) شناسایی شد که بیانگر اهمیت یافتن دوباره حوزه مورد مطالعه است.
مظاهری ادامه داد: در نتیجه بررسی های باستان شناسی ملاحظه می شود که وقفه های متعددی در توالی فرهنگی منطقه وجود داردو شاید بتوان گفت که مهم ترین دلایل شکل گیری چنین وضعیتی، کوهستانی و سخت گذر بودن منطقه و کمبود اراضی زراعی آن است.
به گفته وی دراین محوطه 3 مورد از آثار شناسایی شده شامل مجموعه آسیاب های تنگ زید، مجموعه آسیاب های تنگ دربند و زاغه های تنگ اناره هره، بقایای بناهای تاریخی و یک مورد مجموعه باستانی تنگ گنجه است.
وی افزود: 5 مورد غار و پناهگاه صخره ای شامل بزهله، چوله لو، رگه قلا 1، رگه قلا 2 و کرزا 2،شناسایی شد که یک مورد از آثار قبرستان (قبرستان پشته ارشت) و یک مورد سنگ نوشته ( سنگ نوشته تنگ لارت ) هستند.
این باستان شناس با اشاره به اینکه 12 مورد از آثار شناسایی شده را محل های باستانی مرتبط با استقرارهای کوچ نشینی تشکیل می دهد افزود: این وضعیت حاکی از این است که زندگی کوچ نشینی در منطقه از سابقه طولانی و اهمیت بالایی برخورداربوده و از گذشته تاکنون نقش مهمی را در زندگی ساکنان منطقه ایفا کرده است.
وی حفاری های غیر مجاز و فرسایش طبیعی را مهمترین عوامل تهدید کننده آثار باستانی منطقه اعلام کرد.
به گفته مظاهری، در پایان این طرح پرونده هشت مورد از آثار مهم و با ارزش فرهنگی، تاریخی شناسایی شده در جریان این تحقیق، برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور تهیه شد تا زمینه حفاظت بیشتر و همچنین تعیین عرصه و حریم این آثار فراهم شود.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی

http://www.irna.ir/fa/News/81908552/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم