کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

طرح حفاظت اضطراری فلک الافلاک آغاز شد

خرم آباد- ایرنا- مدیر پایگاه پژوهشی محوطه فلک الافلاک گفت که طرح حفاظت اضطراری یکی از برج های خشتی این محوطه 12 برجی در خرم آباد آغاز شده است.

  احمد نصراللهی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با اجرای طرح حفاظت اضطراری 12 برجی در ورودی قلعه فلک الافلاک خرم آباد می توان تنها برج اصیل قلعه را از خطر ریزش و یا نابودی محافظت کرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر سه برج اصلی و اصیل از این برج ها وجود دارد که دو برج در زیر قلعه و در بدنه تپه مدفون شده اند.
وی اضافه کرد: طرح حفاظت اضطراری در خصوص تنها برج مشهود در این محل با اعتباری حدود 300 میلیون ریال اجرایی می شود و در صورت مساعد بودن هوا کمتر از یکماه این طرح اجرایی می شود.
وی در خصوص نحوه اجرای حفاظت اضطراری از این برج اظهار داشت: متاسفانه تصویری از نمای اصلی این طرح وجود نداشته و در طرح حفاظت اضطراری این برج با استفاده از مش فلزی و کاه گل ضد آب می توان از فرسودگی و یا ریزش برج جلوگیری کرد.
12 برجی به حصاری متشکل از 12 برج پیرامون قلعه فلک الافلاک خرم آباد گفته می شود که در گذشته های بسیار دور کار حفاظت و نگهبانی از محوطه قلعه توسط این برج ها و دیوارهای مرتبط انجام شده است.
قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپور قلعه ای تاریخی در مرکز شهر خرم آباد در استان لرستان است که با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می شود.
این بنا بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم گیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون این شهر می باشد.
تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد و به شماره ثبت 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/81932477/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم