کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

برندگان و بازندگان گردشگری در ۲۰۱۵

درسال ۲۰۱۵ تعداد گردشگران درسطح بین‌المللی با ۴.۴ درصد افزایش به بیش از ۱۸۴ میلیارد نفر رسید. گردشگری ایران درسال گذشته با روندی روبه رشد، چشم اندازمثبتی دارد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – بین‌الملل ـ سال گذشته بازار گردشگری جهانی همچنان روند صعودی داشت با اینحال درنقشه جهانی از نظر رشد و جذب گردشگر برخی کشورها همانند تاجیکستان و ایران با وجود عدم حضور درنقشه جهانی گردشگری، چشم انداز مثبتی دارند و برخی همانند ترکیه واکراین باوجود حضور قدرتمند در این جدول ، چشم انداز روشنی درپیش رو ندارند.

 طبق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان گردشگری جهانی درسال 2015 تعداد گردشگران درسطح بین‌المللی با 4.4 درصد افزایش به بیش از 184 میلیارد نفر رسید.

این سازمان که هرسال آمار گردشگران درمقصدهای مختلف را منتشر می‌کند، فرصتی به فعالان این صنعت می‌دهد تا با توجه به روند رشد و یا افول این صنعت درسال گذشته ، چشم اندازی نیز از سال پیش رو بدست آورند. بنابراین نگاهی به این جدول آماری برندگان و بازندگان این صنعت را در سال گذشته تا حدی مشخص می‌کند.

طبق همین بررسی‌ها درمنطقه خاورمیانه با وجود ادامه بی ثباتی‌ها و افزایش حملات به گردشگران دربسیاری از کشورهای افریقایی وعربی ، سال گذشته سالی بی‌سابقه از نظر تعداد سفرهای خارج ازکشور بود.

درمنطقه خاورمیانه عربستان سعودی سال گذشته شرایط مثبتی را پشت سر گذاشت و درسال گذشته روند رو به رشدی را آغاز کرد. این کشور  19 میلیون گردشگر خارجی درسال 2015 داشته است. دیگر کشورها همانند تایلند و کره جنوبی و سوئد و ویتنام و ایران نیز دردهه گذشته با افزایش دوبرابر تعداد گردشگران خارجی مواجه بوده‌اند. این گروه از کشورها با توجه به ادامه روند رشد چشم انداز امیدوارانه‌ای درپیش روی خود ایجاد کرده‌اند.

فرانسه با وجود حوادث تروریستی اواخر سال، همچنان در صدر پربازدید کننده‌ها درجدول جهانی گردشگری باقی ماند. این کشور درسال 2014 بیش از 83.8 میلیون گردشگر بخود جذب کرد . هرچند آمارهای مربوط به سال 2015 منتشر نشده اما ارقام پیش بینی شده حکایت از 86.3 میلیون گردشگر خارجی دارد که به هرحال تحت تاثیر حملات مرگبار پاریس درنوامبر این سال با کاهش نیز مواجه بوده است.
امریکا نیز همچنان در سال گذشته در ردیف دوم محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری جهان با 77.9 میلیون گردشگر حدود 75 درصد از سال 2014 افزایش داشت. اسپانیا در ردیف سوم حدود 68 درصد گردشگر خارجی جذب کرد که پس از آن کشور چین بود با جذب 56 میلیون و ایتالیا با حدود 50.8 میلیون گردشگر درردیف‌های نخست جدول جهانی گردشگری درسال 2015 جای گرفتند.
انگلستان در ردیف هفت جدول بود با رقم 33.9 میلیون که حدود 4 درصد افزایش داشته است.
درفهرست ده گانه برترین‌های گردشگری جهان در سال 2015 ترکیه باجذب 39.3 میلیون گردشگرهمچنان در ردیف شش جدول باقی ماند . سپس آلمان با 35 میلیون وانگلستان درردیف هفتم جای گرفت. کشورهای مکزیک وروسیه هم دو ردیف آخر این جدول ده گانه را از آن خود کرده‌اند.
بزرگترین درصد افزایش از نظر تعداد گردشگر خارجی سال گذشته از آن پاراگوئه بود که درسه ماه نخست سال 2015 حدود 97 درصد رشد نسبت به سه ماه نخست سال گذشته آن داشت.
اما دیگر کشورهای امریکای جنوبی با استقبال چندانی درسال گذشته مواجه نشدند که میانگین آن حدودا 1.28 میلیون گردشگر بیشتر از سال پیش از آن برآورد شده است.
سایر کشورهایی که موفق به افزایش تعداد گردشگر ان خارجی شدند به ترتیب کشور تاجیکستان است که با 94 درصد رشد مواجه بود. سپس ژاپن که تا 47 درصد رشد موفق شد 20 میلیون گردشگر بیشتر به کشور جذب کند. این کشور در سال 2016 هم یکی از مقصدهای مسافرتی برتر است که به دلیل کاهش ارزش پول آن ین درمقایسه با دیگر ارزهای خارجی به ویژّ محبوب گردشگران اروپایی بخصوص بریتانیایی بوده است.
دراین حدول کشور تایلند نیز با 22 درصد رشد نسبت به سال 2014 گردشگر بیشتری جذب کرده است.
در جدول کشورهایی که به دلیل نارامی‌های داخلی آمار مثبتی ارایه نداده‌اند کشور سیرالیون به دلیل ویروس ابولا و کشورهای افریقایی دیگر شاهد کاهش 45.6 درصدی بوده اند درحالی که تونس شاهد کاهش 25.2درصدی گردشگران خارجی بود که به دلیل بروز حوادث مرگبار وحملمه مردان مسلح در ماه ژوین و مرگ 38 نفر رخ داد.
گردشگری تونس حتمالا درپی تکرار حملات بعدی در نواحی ساحلی با تنزل شدیدتری نیز درماه گذشته منتهی به سال 2016 مواجه بوده است.
درمجموع در فهرست بازندگان اصلی در نقشه گردشگری جهانی سال 2015 می‌توان نام کشورهایی چون سن مارینو، تونس، لوکزامبورگ ، کنیا و کشور آذربایجان را مشاهده کرد که موقعیت نامناسبی نسبت به سال 2014 داشته‌اند.
کشورهای منطقه کاراییب با 7.4 درصد افزایش از برندگان جدول 2015 بوده اند. کشورهای اروپایی نیز با جذب 609.1 میلیون گردشگر بیشتر از دیگر نقاط جهان درردیف برندگان این جدول جای می‌گیرند.
ماه‌های جولای و آگوست همچنان ماه‌های محبوب سال برای گردشگران بوده و ماه فوریه کمترین تعداد سفر را داشته است.
سال 2015 ششمین سال پیاپی رشد در گردشگری جهان است . آخرین تنزل در سال 2009 رخ داد که پیش از آن از زمان شروع رکود اقتصاد جهانی در سال 2007-8 شروع شده بود.
تعداد گردشگران به کشور مالزی با 7.6 درصد کاهش مواجه بود. احتمالا عواقب منفی ناشی از حوادث فاجعه بارهوایی برای مالزی در سال 2014 همچنان بر گردشگری این کشور ادامه یافته است.
برخی کشورهای اروپایی نظیر اسلواکی ، مجارستان ، ایرلند و یونان ونیز کرواسی ، سوئد و پرتقال ونروژهم از جمله کشورهایی بودند که در سال 2015 موفق شدند روند روبه رشد را در جذب تعداد گردشگران خارجی به کشور خود حفظ کنند.
تعداد گردشگران جذب شده به ترکیه در سال گذشته حدود 39.3 میلیون نفر بود که نسبت به جذب 9.6 میلیون نفر در سال 2000 اکنون رکورد 30 میلیون نفری ارزشمندی تلقی می‌شود اما ترکیه با مخاطرات و تهدیدهای گوناگونی مواجه است که مهم‌ترین آن از دست دادن گردشگران روس و بروز ناآرامی‌های داخلی دراین کشور است.
اکراین که در سال 2014 از 12.7 میلیون گردشگرپذیرایی کرد در سال گذشته با 24.7 درصد کاهش درسال 2015 روبرو شد.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=116705&Serv=2&SGr=24

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم