جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

کشف سه سکوی آیینی در دره شمی ایذه

مطالعات و کاوش‌های روشمند باستان شناسان در دره شمی ایذه به پدیدار شدن سازه‌های معماری سه گانه انجامید که احتمالا به محراب و سکوهای آیینی تعلق داشته‌اند .

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی-  جعفر مهر کیان سرپرست کاوشهای باستان شناسی دره شمی ایذه امروز "چهارشنبه" با اعلام این خبر گفت: در این فصل از کاوش 4ترانشه ایجاد و طی کاوش در بزرگترین ترانشه 3سکوی مکعبی شکل پدیدار شد .
او با اشاره به اینکه تمامی این سکوها ویژگی‌های خاصی دارند تصریح کرد: سکوی نخست از سنگهای تراشیده تشکیل شده، سکوی دوم با پیش آمدگی های تزیینی در چهارسو و سکوی سوم به دلیل قرار گرفتن در شیب اغلب سنگهایش از محل دور شده اند.
مهر کیان افزود: ساختار منظمی که در جهتهای اصلی با استفاده از سنگ‌های قواره شده ساخته شده است همزمان با یورش به این نیایشگاه و فرو انداختن تندیس‌هایی همچون پیکره مرد مفرغی به وجود آمده است .
او با بیان اینکه در سازه‌های مورد کاوش گذشته به ندرت سنگهای اصلی مربوط به ساختار معماری پیدا شده است تصریح کرد : دراین فصل از کاوش همزمان سنگهایی پیدا شد که از فروپاشی حکومت الیماییان شاید در دوره ساسانی حکایت می کند .
به گفته وی، این برنامه که ادامه فصل سوم کاوش به شمار می‌آید در وسعتی نزدیک به 500متر ادامه دارد .
این باستان شناس گفت: از آنجایی که سکوهای کشف شده همگی در یک راستا و نزدیک به زمینهای کشاورزی کنار جاده بود، با پرداخت خسارت به کشاورزان کار ادامه یافت .
وی گفت: امید است با حمایت معاونت میراث فرهنگی پوشش محوطه با سازه‌های سبک همچون داربست و شیربانی تا ساماندهی نهایی برای بازدید فراهم شود .
او با اشاره به تأکید مهندس بهشتی ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر تأسیس نخستین سایت موزه در این محوطه تاریخی افزود: کاوش‌های صورت گرفته می‌تواند به احیای میراث باستانی دوره کم شناخته پارتی کمک کند .
مهر کیان با اشاره به بازدید نشان مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری،  خوزستان از محوطه گفت: بنا به قول مساعد وی قرار است در آینده نزدیک بااستقرار یک کانکس و سه نگهبان کار حفاظت از محوطه به شایستگی انجام گرفته و با ساخت پارکینگ و آبریزگاه زیر ساخت‌های گردشگری آن فراهم شود .
وی ابرازامیدواری کرد با تملک زمین‌های اطراف محوطه از سوی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان کار کاوش ادامه یابد .

سومین فصل کاوش باستان شناسی کل چندار که مجوز آن توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است تا 15 بهمن ادامه دارد .

منبع خبر : خبر گزاری میراث فرهنگی

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=116729&Serv=3&SGr=22

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم