کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

سلطانی فر: 50 درصد گردشگران خارجی خواهان حضور در اماکن زیارتی ایران هستند

کرمان - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 50 درصد گردشگران خارجیبه گزارش ایرنا مسعود سلطانی فر روز سه شنبه در آیین رونمایی از لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند در این روستای صخره ای و تاریخی استان کرمان افزود: محتوای اصلی گردشگری خارجی در کشور فرهنگی، تاریخی، مذهبی و زیارتی است.
وی از ثبت جهانی روستای میمند به عنوان یک اتفاق بزرگ یاد کرد و گفت: زمانی که مکانی به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت می شود تاثیرات ملی، منطقه ای و بین المللی دارد و به یقین در انتقال ارزش های فرهنگی به سایر نقاط دنیا تاثیرگذار است و در حوزه های اجتماعی و فرهنگی نیز تاثیرات بسزایی دارد.
وی خاطرنشان کرد: در سفر اخیر رئیس جمهوری به اروپا، لوح ثبت جهانی میمند به ایشان اهدا شد.
معاون رئیس جمهوری گفت: تاکنون با غنای فرهنگی موجود در کشور 19 بنا، مکان، سایت و محوطه تاریخی در یونسکو به عنوان آثار جهانی ثبت شده و ثبت میمند در این آثار افتخار بزرگی است.
وی افزود: نظارت بر آنچه باید در این منطقه صورت گیرد توسط یونسکو انجام می شود و تمامی تغییر و تحولات باید با نظارت یونسکو باشد.
سلطانی فر بیان کرد: هر گاه هر اثری به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت می شود اگر خوب از آن حراست نشود در مرحله اول به عنوان اثر در منطقه خطر معرفی و اگر رفع خطر نشود از فهرست ثبت جهانی خارج می شود.
وی تاکید کرد: باید به گونه ای از این اثر تاریخی و فرهنگی حراست شود که در شان مردم ایران زمین باشد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ایران در دنیا با 19 اثر ثبت جهانی شده، رتبه یازدهم را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
وی گفت: از روزی که برای ثبت جهانی یک بنا اقدام می کنیم اگر همه کارهای مربوطه طی شود، سه سال کار شبانه روزی نیاز است و در رابطه با میمند چهار سال کار شده است.
سلطانی فر اظهار کرد: چهار سال برای پرونده ثبت جهانی میمند تلاش و زحمت کشیده شده تا امروز ایران به این افتخار بزرگ دست یافته است.
وی از ایران به عنوان یک کشور موزه نام برد و افزود: بسیاری از پژوهشگران و باستان شناسان دنیا آرزوی حضور در محوطه های تاریخی ایران را دارند تا به بررسی و کاوش بپردازند.
وی گفت: در عرصه بین المللی برنامه ریزی گسترده ای برای تبادل نظر با ایران در عرصه تاریخی و فرهنگی و باستان شناسی وجود دارد.
معاون رئیس جمهوری از مسئولان استانی بویژه استاندار کرمان تقدیر و بیان کرد: امروز روز تاریخی و به یاد ماندنی برای کرمان و ایران است زیرا همه ایرانی ها در سراسر جهان هر طپش قلب و جوشش خون آنها برای اعتلای ایران است.
وی همچنین گفت: در مذاکرات اخیر بعد از 30 ماه مذاکره نابرابر و کمرشکن و سخت موفق شدیم به دو هدف خود در این مذاکرات که توسط مسئولان کشور و توسط رهبری تعیین شده بود برسیم که این دو هدف حفظ حقوق هسته ای و لغو تحریم ها بود و محقق شد.
سلطانی فر افزود: پس از قرن ها که ما در منازعه با قدرت های بزرگ در عرصه نظامی و سیاسی، شکست های مختلفی داشته ایم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دو پیروزی بزرگ دست یافته ایم که دو برگ زرین در تاریخ سیاسی ایران خواهد بود.
وی گفت: نسل های آینده به پیروزی ایران اسلامی در جنگ تحمیلی و پیروزی در مذاکرات با 1+5 افتخار خواهند کرد.
چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران و سومین اثر تاریخی استان کرمان 13 تیرماه سال جاری در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
چشم انداز فرهنگی میمند در سی و نهمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شد.
پرونده میمند دو سال قبل نیز مطرح شد اما به دلیل برخی نواقص نتوانست به ثبت برسد که در اجلاس بن آلمان با همت مسئولان سازمان میراث فرهنگی، استاندار کرمان و کارشناسان توانمند کشورمان نواقص آن رفع و ملاک های یونسکو محقق شد.
روستای صخره ای و دستکند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که در 38 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان واقع است. به دنبال حضور در اماکن زیارتی کشور هستند.

 منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/81956490/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم