جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

موزه ملی هفته آینده میزبان باستان شناسان می‌شود

چهاردهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران از روز ۱۶ تا ۱۸ اسفند ماه در سالن اجتماعات موزه ملی ایران برگزار می‌شود. 

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - در این گردهمایی که با حضور باستان شناسان، کاوش گران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی برگزار می‌شود، باستان شناسان گزارشی از کاوش‌های انجام شده در سال اخیر را ارائه می‌کنند.

در کنار نمایش یافته‌های پژوهش‌های باستان شناسی در سال 93،‌ کتاب نمایشگاه نیز رونمایی می‌شود

نادر علیدادی سلیمانی گزارش« تپه گاوکشی اسفندقه، استقراری از دوره نوسنگی در جنوب شرق ایران» را در روز اول همایش ارائه می‌کند.

محمد اسماعیلی جلودار نیز با ارائه گزارش کاوش نجات بخشی در مسیر خط انتقال فاضلاب در بافت قدیم تهران و حسین داوودی با ارائه گزارشی از کاوش محوطه باستانی شهرستان تاکستان قزوین را که در تابستان 93 انجام شده بود، دیگر سخنران صبح روز اول خواهند بود.

در عصر روز اول علیرضا سرداری درباره کاوش باستان شناسی تل مش کریم شهرستان سمیرم اصفهان و و نوروز رجبی هم درباره لایه نگاری، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه سبز مرودشت صحبت می کنند. فصل سوم کاوش‌های باستان شناسی در محوطه کهنه شهر چالدران هم توسط سیاوش سامعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در روز دوم این گردهمایی نیز فصل چهاردهم کاوش در بخش گورستان شهر سوخته که در پاییز و زمستان سال گذشته انجام شده بود، توسط سید منصور سجادی مورد بررسی قرار می گیرد و علی اکبر وحدتی و رافائل بیشونه هم درباره فصل سوم کاوش در تپه چلو دشت جاجرم خراسان شمالی صحبت می‌کنند.

اما فصل دوم لایه‌نگاری محوطه ریوی در خراسان شمالی هم توسط محمد جواد جعفری و کاوش فصل هشتم محوطه قلی درویش جمکران هم توسط سیامک سرلک و فصل پنجم کاوش‌های تپه صرم کهک در استان قم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

پژوهش‌های نجات بخشی للار در حوضه آبگیر سد سیمره ایلام توسط لیلی نیاکان و کاوش فصل اول گورستان قیزیل قیه مشکین شهر توسط کریم حاجی زاده بررسی خواهد شد.

مهرداد ملک‌زاده از باستان‌شناسان کهنه‌کار نیز گزارشی از گورستان مرسین در سمنان می‌دهد و مصطفی ده پهلوان که اکنون مدیریت باغ موزه نگارستان را نیز برعهده دارد، گزارش کاوش‌های آموزشی و پژوهشی انجام داده در قره تپه سگزآباد را با تمرکز بر لایه‌های عصرآهن و هخامنشی را می‌دهد. در همین زمان شناسایی و کشف و مستندنگاری بقایای باستان شناختی راه شاهی هخامنشی شوش _ تخت جمشید هم توسط احسان یغمایی بازگو می شود.

در عصر همین روز هم علیرضا عسگری چاوردی با همکاری فرانچسکو کالیری درباره فصل دوم مطالعات خود در شهر پارسه صحبت می کنند و جعفر مهرکیان و مسینا هم درباره کل چندار دره شمی و هفتمین برنامه هیات باستان شناسی ایران و ایتالیا گزارشی را به این همایش ارائه می دهند.

پس از آن رضا نوروزی و جبرئیل نوکنده و سیروس برفی هم به ترتیب درباره کاوش در محوطه تل قلعه سیف آباد کازرون، پژوهشهای باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان و کاوش در محوطه تنگ فراشبند صحبت میکنند.

در روز سوم نیز برخی دیگر از باستان شناسان گزارشی از فعالیت های انجام شده خود را به مخاطبانشان در این گردهمایی ارائه خواهند داد.

درمدت برگزاری این گردهمایی که از روز یکشنبه آینده 16 اسفند شروع و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت باستان شناسان ایرانی و خارجی مقاله ها و گزارشهای خود در باره کاوش های باستان شناسی نقاط مختلف ایران را در قالب 40 گزارش و مقاله ارائه می‌دهند.

 منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=116979&Serv=3&SGr=22

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم