کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

گردشگری در میزگرد ایرنا؛ زلزله نوروزی را دریابید

تهران - ایرنا - هنوز روزهای پایانی سال به سر نیامده که عطر بهاری در کوچه و خیابان به مشام می رسد و برخی در این میان می پرسند تعطیلات نوروز کجا می رویم و نکته جالبتر این که اولین سوال بعد از تبریک عید این است که تعطیلات کجا رفتید.

اگرچه برخی معتقدند گردشگری یک صنعت ترسوست و با کوچکترین اتفاق می شکند ولی برخی دیگر نوروز را یک عید گردشگری و فصل پررونق و با نشاطی می دانند که با شکفتن شکوفه های بهاری و وزش نسیم نوروزی، جانی دوباره به انسان هایی می دهد که سالی را برای به دست آوردن یک لقمه نان حلال در میان دود و غبار شهر می گذرانند.
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و برنامه ریزی خانواده ها برای بستن بار سفر و گردش و تفریح در گوشه و کنار کشور، قبول این مطلب سخت است که هنوز 60 تا 70 درصد از مناطق کشور پهناور ایران کمترین پذیرایی را از گردشگران دارد.
همین بهانه ها برای تشکیل یک میزگرد خبری با عنوان «خدمات گردشگری و هتل در ایام نوروز» کافی بود تا با پای صحبت های چند کارشناس بنشینیم و از روز و حال گردشگری و گردشگرانی سخن بگوییم که دلشان به همین چند روز تعطیلات نوروز خوش است.
محور سخنان این کارشناسان یعنی ولی تیموری مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، محمد عبدالعلی پور استاد دانشگاه و 2 نماینده و کارشناس حوزه گردشگری در میزگرد ایرنا این بود که نوروز یک زلزله قابل پیش بینی است که آثار آن در کنار جاده ها و در چادرهای مسافرتی هویداست و این که فرهنگ سفر در کشور ما هنوز سنتی است و باید بسته سفر در میان مردم جا باز کند.
این کارشناسان از حیله هایی سخن گفتند که خارجی ها برای تور زدن ایرانی ها به کار می بندند و متاسفانه از تمایل 90 درصدی آژانس های مسافرتی برای سفرهای خارج از کشور خبر دادند.

** اولین اولویت، توزیع سفر و ساماندهی گردشگری داخلی
تیموری در ابتدا گفت: تقریبا بعد از گذشت سال ها می توان گفت فرهنگ سفر در کشور ما جاافتاده و حجم بالایی از خانواده ها در ایام تعطیلات نوروز و تابستان، بار سفر را برای عزیمت به نقاط مختلف بسته و در مجموع سفر را در سبد کالای خود قرار داده اند.
وی از توزیع سفر و ساماندهی گردشگری داخلی به عنوان اولین اولویت در این زمینه یاد کرد و گفت: ساماندهی و توزیع سفر جزو استراتژی داخلی در زمینه گردشگری است و راهکارهایی را در این زمینه درنظر گرفته ایم و اولویت دوم نیز افزایش این سفرهاست و تلاش می کنیم تا مقاصد جدید سفر را به مردم معرفی کنیم.
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی افزود: البته به دنبال آن هستیم تا با مدیریت رویدادها و جشنواره ها و فعالیت های ابتکاری در جوامع محلی، سفر را از محدود شدن به یک حالت خاص بیرون آورده و از ظرفیت های گردشگری استفاده بیشتری کنیم.
وی برداشتن دو گام را برای تحقق این اولویت ها ضروری دانست و گفت: در گام اول از هر استان 2 مقصد جدید را که حداقل های لازم برای سفر را دارند، به مردم معرفی می کنیم که تاکنون مردم کمترین بهره را از مکان ها می برند.
تیموری گام دوم را مدیریت رویدادها و جشنواره ها دانست و گفت: هر استان و شهری در این کشور پهناور دارای رویدادها و مناسبت هایی است که می تواند برای گردشگران جذاب باشد و لذا 2 رویداد مهم را در سطوح منطقه ای، ملی و بین المللی طبقه بندی و معرفی می کنیم تا با همکاری ادارات کل استان 60 مسیر و بسته جدید سفر را که دارای شاخصه ها و حداقل هایی است به مردم اعلام کنیم.
وی اضافه کرد: هدف این است که بتوانیم گردشگران را در زمان اوج سفر که برخی استان ها را در گیر می کند، مدیریت کنیم تا به جای تمرکز سفرهای مردم به چند نقطه مشخص، این سفرها به بخش هایی از کشور پراکنده شود که ظرفیت بیشتری را دارند و مردم به این مقاصد سوق داده شوند و این موضوع در رفتار گردشگران بین المللی مشهود بوده است.

** زلزله ای که هر سال تکرار می شود
محمد عبدالعلی پور مشاور فرهنگی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نوروز به عنوان زلزله ای یاد کرد که همه ساله تکرار می شود و شاهد آثار آن در کنار جاده ها و شهرهای مختلف کشور هستیم.
این کارشناس گردشگری گفت: نوروز که خیلی خوشایند و فرخنده است، تصور می کنیم تعداد زیادی از مردم به قصد سفر از خانه های خود خارج می شوند تا جاهای دیدنی را ببینند و لذا بار سفر را بسته و راهی جاده می شوند ولی هر سال می شنویم که تعدادی از این مسافران جان خود را از دست می دهند.
وی افزود: بیشتر مسافران نوروزی راهی جاده های شمال و به ویژه عازم مشهد مقدس می شوند ولی جالب است بدانیم برخی از هتل های پنج ستاره مشهد حتی در ایام نوروز 35درصد پر می شوند و طبیعی است که برخی از مسافران به دلیل گرانی قیمت ها از کمپ های هلال احمر و سایر مراکز اقامتی در جاده ها و شهرها استفاده کنند.
عبدالعلی پور تاکید کرد: ما نام این حادثه را برگزاری ایام نوروز می گذاریم و گویی هر سال زلزله ای در کشور رخ می دهد که قابل پیش بینی است و همانگونه که پس از وقوع زلزله، مردم در چادرها و کمپ ها مستقر می شوند، در سفرهای نوروزی نیز بسیاری از مردم در داخل چادرها زندگی می کنند.
وی راه حل این زلزله را توزیع متناسب سفر در طول سال دانست و گفت: مردم باور کنند که کرمانشاه و کردستان نیز جزو مراکز گردشگری و دیدنی است و به جرات می توان گفت که 60 تا 70 درصد از مناطق کشورمان کمترین پذیرایی را از گردشگران دارند.
این استاد دانشگاه افزود: تعطیلات زمستانی راهی برای جلوگیری از زلزله گردشگری در ایام نوروز است و گردشگری جنگ نیز که در طول سال برگزار می شود و بسیاری از مردم در قالب راهیان نور راهی مناطق جنوب و غرب کشور می شوند یکی از ظرفیت های گردشگری کشور است که اسکان آنان نیز در مراکز فرهنگی و پادگان های نظامی صورت می گیرد.
وی همچنین به راهپیمایی میلیونی شیعیان در ایام اربعین اشاره کرد که هر سال بر تعداد زائران کربلا افزوده می شود و از آن به عنوان ظرفیتی برای گردشگری یاد کرد.
عبدالعلی پور گفت: هر سال موجی در کشور ایجاد می شود و میلیون ها زائر از طریق مرزهای جنوب و غرب راهی کشور عراق می شوند که بسیاری از دستگاه ها و سازمان ها نیز در ایام اربعین برای ارائه خدمات به این گردشگران بسیج می شوند.
وی افزود: اگر همه این مسائل را در قالب توزیع متناسب سفر نامگذاری کنیم و بخش خصوصی و دولت برای فرهنگسازی در این زمینه تلاش کنند، مشکلی همچون مشکلات گردشگری نوروز را نخواهیم داشت.

** دولت و بخش خصوصی برای تقویت گردشگری همدل شوند
این کارشناس گردشگری از ضرورت همکاری بخش خصوصی با دولت برای رونق صنعت گردشگری سخن گفت و افزود: هیچ وقت بخش خصوصی را جدی نگرفتیم ولی نه در این دولت و نه دولت قبل توجه جدی به این صنف نشد.
وی با اشاره لزوم توسعه بخش ریلی و سالن های مسافری از هزینه های میلیاردی در این حوزه سخن گفت و افزود: سرمایه گذاری در بخش ریلی توسط بخش شبه دولتی اتفاق افتاده ولی از بخش خصوصی در این حوزه خبری نیست. چون برای آنان توجیه اقتصادی ندارد.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: طبق آمارهای اعلام شده اقامت 15 میلیون نفر سفر در کشور نشانگر ظرفیت پذیرایی از 20 میلیون گردشگر و مسافر است و برای افزایش مراکز اقامتی نیازی به هتل های پنج ستاره و چهار ستاره نیست.
وی افزود: هنگامی که یک گردشگر خارجی برای بازدید به ایران سفر می کند، گاهی ترجیح می دهد در یک کاروانسرا که تبدیل به خانه های تاریخی و مراکز اقامتی شده، اقامت کند که این مساله نیز نشانگر ظرفیت های بسیاری است که در کشور ما وجود دارد.
عبدالعلی پور به ضرورت اعلام سیاست های حمایتی دولت از بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: چندین تشکل صنفی در حوزه گردشگری فعال هستند که می توانند نجات بخش این صنعت باشند ولی نکته مهم این است که باید جایگاه آنان مشخص شود.
وی به عنوان نمونه یکی از مشکلات گردشگران داخلی را مطرح کرد و گفت: گردشگران گاهی برای بازدید از مراکز گردشگری و تاریخی مانند موزه ها در صف های طولانی معطل می شوند که با طراحی کارت بلیط و مکانیزه کردن آن می توان راه حل هایی را پیدا کرد.

** دولت سیاست ارزان سازی سفر را درپیش گیرد
رئیس سابق موزه سعدآباد که معتقد است کلید رونق گردشگری در دست بخش خصوصی است، اظهار داشت: تنها راه نجات وضعیت نابسامان گردشگری کشور در ایام نوروز و در طول سال سپردن آن به بخش خصوصی و تشکل های غیردولتی به صورت نظام مند و با نظارت عالمانه است.
عبدالعلی پور افزود: 70 درصد سفر به دست بخش خصوصی است ولی سیاستگزاری آن باید طبق شرایط روز باشد. به عنوان نمونه کشور ترکیه که در ماه های اخیر به دلیل تیرگی روابط با کشور روسیه 2 میلیارد دلار ضرر کرده بود، اعلام کرد بابت ورود هر هواپیمای حامل گردشگران خارجی پنج هزار دلار جایزه پرداخت می کند و دولت نیز باید با حمایت از صنعت گردشگری به رونق این صنعت کمک کند.
وی از دولت خواست تا همانگونه که برای رونق صنعت خودرو اقدام به تزریق وام کرد، در صنعت گردشگری نیز با تعریف سیاست های حمایتی، از این صنعت پشتیبانی کند به گونه ای که با بسته های حمایتی خود سیاست ارزان سازی سفر را در پیش گیرد.
این کارشناس گردشگری افزود: دولت با حمایت از زیرساخت های راه آهن، جاده ای، هواپیمایی در راستای رونق صنعت گردشگری بکوشد ولی دیدیم در زمان تحریم که بخش خصوصی به ارائه خدمات می پرداخت، دولت در دوران پسابرجام اقدام به خریدن هواپیماهایی برای بخش دولتی کرد.

** فرهنگ سفر در کشور ما هنوز سنتی است
اگرچه تیموری از فرهنگ جاافتاده سفر در کشورمان و جاگرفتن سفر در سبد کالای ایرانیان سخن گفت ولی به این نکته نیز اشاره کرد که ریشه بسیاری از مشکلات گردشگری در کشور ناشی از سنتی بودن فرهنگ سفر و جاگیرنشدن بسته سفر در سبد کالای مردم است.
وی با انتقاد از نقش واسطه گری و دلالی بسیاری از آژانس های گردشگری خواستار ترویج و معرفی بسته های سفر شد.
تیموری افزود: بیش از چهار هزار آژانس و نمایندگی گردشگری و دفتر خدمات مسافرتی در سطح کشور وجود دارد که هزار و 700 نمایندگی در شهر تهران است و متاسفانه بخش غیردولتی فقط رده های واسطه ای و دلالی را پر کرده اند.
وی افزود: ما واسطه ها را زیاد کرده ایم ولی به صورت حرفه ای کاری نکردیم تا مردم بر اساس بسته سفر، بار خود را برای سفر ببندند و اگر بسته سفر معرفی کنیم، صنعت گردشگری ما قابل رقابت با سفرهای خارجی خواهد بود ولی از آنجا که هر گروهی از هتلدار و آژانس گرفته تا راننده به دنبال منافع فردی و گروهی خود می باشد، هزینه های سفر در ایران بالاست.
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: با توجه به این که مقصد گردشگری ما جذاب و قابل رقابت است، اگر همه کنار هم باشیم و منافع ملی را در نظر بگیریم، می توانیم سفری متمایز را برای گردشگران خارجی به ارمغان بیاوریم.

** فعالیت90درصدی آژانس های گردشگری برای خروج از کشور
تیموری ضمن تاکید بر ایجاد بسته سفر، بخشی از انتقاد خود را متوجه نمایندگی های گردشگری کرد که هم و غم خود را برای گردشگان داخلی قرار می دهند تا بار سفر خود را به مقصد کشورهای دیگر ببندند.
وی اظهار داشت: تورهای خارجی با یک بسته سفر وارد کشور می شوند و پس از یک سفر چند روزه و گشت گذار در شهرهای سیاحتی و زیارتی با رضایت از کشور خارج می شوند ولی آژانس های ما بیشتر تمایل دارند در حوزه خروجی فعالیت کنند و متاسفانه 90 درصد انرژی این فعالان به سمت خارج تمایل دارد تا گردشگران ایرانی را از کشور خارج کنند و علاقه ای به گردشگری داخلی ندارند.

** ضریب هتل های ایران بالاتر از متوسط جهانی است
این کارشناس گردشگری امکانات و ظرفیت های داخلی را برای پذیرش گردشگر بسیار خوب دانست و گفت: ضریب هتل های ایران بالاتر از متوسط جهانی یعنی 60 درصد است و حتی برخی از هتل ها 120درصد اشغال هستند. یعنی هتلداران در اطاق های خود تخت های اضافی قرار می دهند و در مجموع هتل های ما از نظر اقامتی وضعیت مناسبی دارند.
وی در ادامه گفت: دولت با توجه به مشکلات و نداشتن امکان بازرسی و نظارت به ساماندهی خانه های مسافر پرداخت و شرایطی را اعلام کرد تا این خانه ها از مراکز مربوطه جواز بگیرند و به این ترتیب دولت بتواند بر کیفیت خدمات آنان نظارت کنند ولی هتلداران با این رویه موافق نیستند.
وی وجود تنوع امکانات در صنعت گردشگری را عاملی برای جذب حداکثری گردشگران دانست تا هر گردشگری با هر سلیقه ای بتواند از امکانات استفاده کند.
تیموری گفت: تشکل های غیر دولتی شامل اتحادیه ها، انجمن های صنفی، جوامع هتلداری، راهنمایان و مانند آن برای رونق گردشگری تلاش می کنند و ما از ابتدای سال برای ساماندهی این تشکل ها اعلام کردیم که تابع قانون توسعه صنعت گردشگری هستیم و صنف تلقی نمی شویم.
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار صنعت گردشگری باید منافع فردی، گروهی و ملی را کنار هم قرار داد و تعریفی صحیح از ارتباط آنها ارائه دهیم.
وی افزود: به عنوان نمونه شهرهای اصفهان، یزد و شیراز از مقاصد گردشگران خارجی است و گاهی منافع فردی باعث ضرر زدن به منافع ملی می شود، به گونه ای که اگر یکی از این شهرها از فهرست شهرهای گردشگران به دلایل فردی هتلداران یا سایر مراکز حذف شود، ممکن است گردشگران خارجی از سفر به ایران منصرف شوند.

** صنعتی ترسو به نام گردشگری
مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری یک صنعت ترسوست و با کوچکترین اتفاق می شکند کما این که این اتفاق برای ترکیه افتاد و نقش رسانه ها در پررنگ کردن این صنعت مهم است و ما مرحله ابتدایی را گذرانده ایم و گردشگری امروز یک علم است و باید حرفه ای عمل کنیم.
تیموری که معتقد است صنعت گردشگری ایران در مرحله نوزادی است و مسیری طولانی را در پیش دارد، از ضرورت سیاست های تشویقی دولت برای گردشگری سخن گفت.
وی اظهار داشت: گردشگری در میان مردم جایگاه خود را پیدا کرده است و امروزه می بینیم که نشریات و رسانه ها بخشی از مطالب و موضوع های خود را به گردشگری اختصاص داده اند و صفحه ای را به این صنعت اختصاص داده اند ولی نباید انتظار یک شبه داشت و پرداختن به نقاط منفی نمی تواند در راستای توسعه این صنعت کمک کند، پس به نقاط قوت بیاندیشیم.

** فعالیت ستاد ملی خدمات سفر
تیموری خواستار تغییر نگاه ها به صنعت گردشگری شد و گفت: نوزوز یک عید گردشگری است و فصل پررونق و با نشاطی است که زیرساخت های حداقلی این صنعت ایجاد شده و ستاد ملی خدمات سفر شکل گرفته و دائمی شده و جلسات مرتبی در طول سال برگزار شده است.
وی افزود: استانداران سراسر کشور مسئولیت این ستاد را در استان های خود به عهده دارند و گروه های نظارت، بررسی و همفکری در این ستاد وجود دارد و درصورت هر اتفاقی سریعا رسیدگی می شود.
تیموری اوج برنامه های این ستاد را از 27 اسفند تا 14 فروردین در ساختمان معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد و گفت: از هر دستگاهی که در موضوع سفر دخالت دارد، نماینده ای حضور دارد.

** جورچین صنعت گردشگری را بچینید
مهسا زندی راهنمای گردشگری و عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در این نشست از ضرورت های صنعت گردشگری سخن گفت و خواستار تعیین دقیق استانداردهایی برای این صنعت شد.
زندی گفت: صنعت گردشگری و توریسم همچون پازل (جورچینی) است که برخی نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی در کنار هم حضور دارند که اگر فعالیت یکی از این نهادها با سایر سازمان ها هماهنگ نباشد، این جورچین تکمیل نمی شود و با مشکل مواجه است.
وی اجزای این جورچین را شامل حمل و نقل و ترابری، هتل، پلیس، راهنمایی و رانندگی، سازمان میراث، آژانس داران، هتلداران، وزارت راه و ترابری و اجزایی دانست که در کنار هم به گردشگران خدمات می دهند و اگر بخشی ضعیف عمل کند، بر روی سایر بخش ها نیز تاثیر می گذارد.
این راهنمای گردشگری از ضرورت آینده نگری در این حوزه سخن گفت و افزود: اگرچه سرمایه گذاری در این صنعت در کوتاه مدت سودی را دربر ندارد ولی در آینده نتیجه می دهد.
وی پیشنهاد کرد تا برای فرهنگسازی گردشگری می توان یک شبکه گردشگری ایجاد کرد تا همانگونه که بستن کمربند ایمنی به فرهنگ تبدیل شد، فرهنگ گردشگری داخلی نیز در جامعه ترویج شود و به ارتقای گردشگری در سطح بین المللی کمک کند.
وی خواستار توجه بیشتر به راهنمایان گردشگری شد که به عنوان سفیران فرهنگی ایران در میان گردشگران خارجی فعالیت می کنند و همچنین از مسئولان دولتی خواست تا این حرفه به عنوان یک شغل رسمی پذیرفته شده و دارای قرارداد و بیمه شوند.

** گردشگری در چشم انداز 20 ساله
در لابلای سخنان کارشناسان در میزگرد ایرنا مطالبی درباره گردشگری خارجی مطرح شد که ذکر آن خالی از لطف نیست.
تیموری گفت: در چشم انداز توسعه 20 ساله کشور سخن از رسیدن به آمار 20 میلیون گردشگر در آستانه سال 1404 است و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب نیز در همین چارچوب است که در برنامه ششم توسعه کشور نیز آمده است تا تعداد ایرانگردان به پنج برابر آمار فعلی برسد.
وی با حسابی سرانگشتی گفت: طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری متوسط هزینه هر گردشگر در منطقه غرب آسیا بالغ بر هزار و 550 دلار آمریکاست و اگر تعداد گردشگران ما به 20 میلیون نفر در سال برسد، مبلغی بالغ بر سه میلیارد و 100 میلیون دلار به داخل کشور تزریق می شود و این هزینه فقط مربوط به سفر است و سایر مسائل مانند خرید سوغاتی و صنایع دستی در این آمار نیامده است.
این کارشناس گردشگری افزود: در حوزه زیرساخت گردشگری نیازمند سرمایه گذاری در ابعاد داخلی و خارجی هستیم و صنعت گردشگری و آماده سازی زیرساخت های آن حوزه ای به شمار می رود که از نظر اقتصادی بسیار جذاب است.
وی همچنین گفت: زنجیره های بزرگ هتلداری اعتراف دارند که مطالعات انجام شده نشان می دهد که ساخت هتل در ایران حتی اگر گردشگر بین المللی نیاید با توجه به جمعیت ایران، جذابیت اقتصادی لازم را در شرایط حاضر به ویژه پس از اجرای برجام دارد.
تیموری با استناد به صحبت های اخیر مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبنی بر آماده سازی 500 هتل درحال ساخت گفت: این مطلب پیام خوبی را برای آینده صنعت گردشگری جمهوری اسلامی ایران دارد و آمار شش ماه اول امسال نشان می دهد که پنج میلیون و 100 هزار نفر گردشگر خارجی وارد کشور شده است.

** حیله های گردشگری خارجی برای جذب گردشگر ایرانی
تیموری با اشاره به تاثیرگذاری ارزانی سفر در گردشگری، حاشیه ای به گردشگری خارجی زد و گفت: تبلیغات گردشگری برخی کشورها مانند ترکیه به دلیل همزمانی ایام نوروز ما با فصل رکود سفر در این کشورها صورت می گیرد.
وی افزود: تعطیلات نوروز باعث می شود تا برخی افراد ترجیح دهند به دلیل پائین بودن هزینه سفر به جای گردشگری داخلی به برخی کشورهای همسایه مانند ترکیه سفر کنند در حالی که ترکیه به اندازه ای که ما از صنعت نفت بهره می بریم، از صنعت گردشگری استفاده می کند و با حیله هایی مردم را به سفرهای ارزان دعوت می کنند، در حالی که نباید گول قیمت های اعلام شده را بخوریم.
وی با بیان یکی از تجربیات خود در زمینه راهنمای گردشگری گفت: وقتی بسته سفر را می نویسند، حداقل های یک سفر را اعلام می کنند اما شگرد آژانس های خارجی به گونه ای است که وقتی وارد ترکیه می شوید، پرداخت هزینه های جانبی آغاز می شود.
تیموری افزود: گردشگران در ابتدا تصور می کنند تمام هزینه های سفر را پرداخته اند در حالی که فقط هزینه های بلیط هواپیما و هتل را می پردازند و پس از ورود به هتل، راهنمایان هزینه های جداگانه ای را برای بازدید از مراکز گردشگری طلب می کنند.
وی اضافه کرد: به این ترتیب مسافران ایرانی هنگام بازگشت متوجه می شوند که به اندازه هزینه پرداختی، پول داده اند و آژانس های خارجی با مخاطب شناسی خود از ایرانیان به گونه ای تبلیغ می کنند که گردشگران ایرانی مجبور می شوند در این سفرها هزینه های خارج از برنامه را بپردازند.
مهدی قاسمیان دبیر جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به نقشه های گردشگران خارجی گفت: برخی از مراکز اقتصادی همچون بازار استانبول بخشی از هزنیه سفر گردشگران را پرداخت می کنند تا آژانس های گردشگری آنان را برای خرید به بازارهای مورد نظر منتقل کنند.
شاید مطالب مطرح شده در میزگرد ایرنا با موضوع «خدمات گردشگری و هتل در ایام نوروز» بخشی از نکاتی بود که همواره دغدغه مسافران و گردشگران ایرانی محسوب می شود تا در ایام خوش بهاری که با گشت و گذاری در گوشه ای از این مرز و بوم، مشکلات و دغدغه های یک سال خود را به رودخانه های خروشان و دل انگیز می ریزند، در کنار خانواده و اهل و عیال روزهایی خوش و به یادماندنی را تجربه کنند.
با این حال تیموری از اصلاح بعضی زیرساخت ها همچون آئین نامه راهنمایان گردشگری سخن گفت که وظایف میان کارفرمایان و راهنمایان گردشگری را پیش بینی کرده ولی باید دید ستاد ملی خدمات سفر چگونه به کمک مسافران خواهد آمد تا جورچین گردشگری داخلی تکمیل شود.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )

http://www.irna.ir/fa/News/81995274/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم