کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

بهار رنگین و تاریخی کاشمر، میزبان گردشگران نوروزی

مشهد- ایرنا- نوروز کاشمر، مجموعه ای از بهاری ترین رنگها و نغمه هاست که هر بیننده ای را به شگفتی وا می دارد و تابلوی زیبایی از مواهب بی نظیر خدادادی را در برابر دیدگان گردشگران به تصویر می کشد.

 به گزارش ایرنا، هر نقطه از دیار ترشیز از کوه های کوهسرخ، تا قلعه چهل دختر و مدرسه علمیه حاج‏ سلطان همه و همه یادگاران تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین است که دیدن آنها در بهار هزار رنگ همراه با استشمام هوای پاک و مرطوب لذت دیگری دارد.
شهرستان کاشمر به عنوان دومین شهرزیارتی استان خراسان رضوی پس از مشهد مقدس و چهارمین شهر زیارتی کشور با حافظه تاریخی طولانی و دهها اثر تاریخی و میراث فرهنگی در حکم نمادی از این حافطه بلند، در دل سرزمین پهناور و تاریخی خراسان رضوی به عنوان یکی از شهرهای هدف گردشگران استان شناخته می‏شود.
فراوانی جاذبه های طبیعی، گردشگری و تاریخی و فرهنگی در این سرزمین تا به جایی است که موجب شده کاشمر پس از دو شهرستان نیشابور و سبزوار رتبه سوم را در میان هفت شهر هدف گردشگری استان خراسان رضوی به خود اختصاص دهد.
سرسبزی این سرزمین، آب و هوای مطبوع و لطف خوش مردمان آن در کنار دیگر جاذبه ‏های تاریخی و گردشگری و تفریحی این شهرستان، می‏ تواند آن را به یکی از مقاصد سفر تبدیل نماید.
شهرستان کاشمر با دو بخش مرکزی و کوهسرخ و به مرکزیت شهر کاشمر مساحتی در حدود سه و هزار 390 کیلومتر مربع از استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است؛ این شهرستان از غرب با خلیل ‏آباد، از شمال و شمال غربی با نیشابور، سبزوار و بردسکن، از شرق و شمال شرقی با تربت‏ حیدریه و از جنوب و جنوب غربی با گناباد همجوار است.
کاشمر دارای دو منطقه کوهستانی کوهسرخ در شمال و ارتفاعات فغان بجستان در جنوب و منطقه‏ای کویری و خشک در غرب و جنوب و جلگه‏ای حاصلخیز در محدوده حومه شهر و قصبات آن می‏ باشد.
آب و هوای شهرستان کاشمر خشک و نیمه خشک محسوب می‏ شود.

*پیشینه تاریخی :
منطقه کاشمر که در متون و منابع کهن از آن به عنوان ترثیب یا 'ترشیز' یاد شده به استناد کاوش های باستان شناسی از گذشته های دور تا اواخر هزاره دوم و اوایل پیش از میلاد مسکونی بوده است.
این شهرستان به واسطه حضور اقوام مختلف از تاریخ و میراث فرهنگی غنی ، متنوع و متعدد برخوردار است که در این نوشتار کوتاه سعی می شود مهمترین جاذبه ها و آثار تاریخی این شهر تاریخی معرفی گردد.

*مسجد جامع کاشمر:
این بنا در مرکز شهر واقع شده و به استناد کتیبه آن حدود سال 1213 هجری قمری روزگار حکمرانی عبدالعلی خان و مصطفی قلی خان میش مست همزمان با سلطنت فتحعلی شاه قاجار بنا گردیده است.
مسجد جامع دارای بنایی ساده و با شکوه، صحن، ایوان، شبستان ستون دار و غرفه های پیرامون صحن می باشد؛ در اطراف صحن مسجد چندین غرفه آجری ساده و در ضلع جنوبی آن ایوانی با تزئینات مقرنس و دو شبستان ستون دار واقع شده است. محراب و ایوان مسجد با کاشی معرق مزین گشته است.

*باغ مزار :
بقعه و بارگاهی که با زیربنای دو هزار متر مربع مشتمل بر گنبدخانه، گلدسته ها، رواق ها و ... در محل باغمزار بنا شده منسوب به مدفن سید حمزه بن موسی بن جعفر (ع) است.
براساس شواهد این مکان در دوران صفویه بنیان گردیده و در دوره های مختلف از جمله در سال های اخیر مرمت و کاشی کاری و بناهایی نیز به آن افزوده شده است. ساختمان و بارگاه امامزاده مشتمل بر تزیینات آن از جمله کاشیکاری ها، آیینه کاری ها و ... می باشد که در سال 1399 هجری قمری به این مجموعه الحاق شده است.

*بنای امامزاده سید مرتضی (ع):
مجموعه ابنیه جدید الاحداث واقع در پنج کیلومتری شمال کاشمر به مزار و بقعه سید مرتضی (ع) برادر امامزاده سید حمزه (ع) و حضرت امام رضا (ع) منسوب است.
به استناد تواریخ کهن، وی در سده دوم هجری توسط امویان در همین مکان شهید و به خاک سپرده شد.
امروزه این آستان مقدس با زیربنای تقریبی 1800 متر مربع دارای بنای اصلی شامل یک ایوان ورودی کاشیکاری شده با دو ماذنه در طرفین ایوان و گنبدی فیروزه ای رنگ بر فراز آن می باشد.
بنای فعلی در سال 1399 هجری قمری توسط واقف خیر مرحوم مهندس فتحی ساخته شده و همه روزه پذیرای خیل زائرین سید مرتضی (ع) است.

*یخچال طبیعی بند قرا :
در حدود هفت کیلومتری روستای بند قرا از توابع بخش کوهسرخ این شهرستان، یخچال طبیعی و بی نظیری قرار دارد که در تمام فصول سال پر یخ است؛ تا همین چند سال پیش هنوز اهالی روستاهای مجاور که از نعمت برق برخوردار نبودند، یخ مورد نیاز خود را از آن تامین می کردند.

*آرامگاه شهید سیدحسن مدرس :
بنای باشکوهی که پیکر شهید مدرس را در میان گرفته در سال 1363 هجری شمسی به جای مقبره کوچک قبلی و در میان باغ وسیع و محصوری ساخته شده است.
سید حسن مدرس از سادات طباطبایی قمشه اصفهان و از رجال روحانی و سیاسی دوره مشروطیت بود.
وی در سال 1287 هجری شمسی در یکی از روستاهای اردستان به دنیا آمد و بعدها به دوره دوم مجلس شورای ملی راه یافت؛ در سال 1307 هجری شمسی به خواف و سپس به کاشمر تبعید گردید.
این عالم ربانی سرانجام در سال 1316 شمسی در این شهر به شهادت رسید.
بنای آرامگاه وی از یک گنبد فیروزه ای گنبد خانه مرکزی و چهار ایوان و به اسلوب معماری عصر صفوی بنیان گردیده است.

*مدرسه علمیه حاج سلطان العلما :
از جمله مدارس علمیه شهر کاشمر، بنایی است موسوم به مدرسه حاج سلطان العلما واقع در ابتدای خیابان امام این شهرکه در سال 1330 هجری قمری ساخته شده است.
بنای مدرسه دارای صحن مرکزی است و از چهار طرف توسط حجره های دو طبقه و دو ایوان شمالی و جنوبی محصور شده است؛ فضای معماری مدرسه در مجموع با ایجاد 40 اتاق مخصوص اقامت طلاب، مطبخ، ایوان شمالی و جنوبی، بادگیر، مدرس و ... به عنوان یکی از مدارس علمیه معروف و مطرح کاشمر شناخته می شود.

*کاروانسرای حاج کاظم مدرس :
این کاروانسرا در خیابان مدرس واقع شده و بنای آن متعلق به اوایل دوران پهلوی است؛ مساحت این مکان در حدود 3000متر مربع و دارای 12 حجره برای استفاده تجاری می باشد.
در منظر رو به خیابان این کاروانسرا فضاهایی به صورت انبار و حجره ایجاد شده است.

* آبشار و آبگرم معدنی کریز :
این پدیده طبیعی در حاشیه جاده آسفالته کریز به ریوش در فاصله 15 کیلومتری شهر ریوش و به فاصله سه کیلومتری روستای کریز از توتبع بخش کوهسرخ واقع گردیده و دارای آبگرم معدنی با خاصیت های درمانی است.
در حاشیه این مکان نیز دره بسیار با رودخانه ای پر آب، چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا وجود دارد.
به اعتقاد کارشناسان، این آبگرم معدنی از نظر وجود مواد شیمیایی در رتبه بالاتری از آبگرم فردوس قرار دارد.

* منطقه نمونه گردشگری کوهسرخ :
کوهسرخ به دلیل تنوع آب و هوایی و تفاوت ارتفاع این منطقه دارای پوشش گیاهی گوناگون و نسبتا مطلوبی از جمله طاق و گز در نواحی بیابانی، زرشک وحشی در نواحی کوهستانی و گیاهان دارویی مانند گون، ریواس، خارشتری (ترنجبین)، آویشن، گل زنیا، بومادران، گل گاوزبان و ... است.
همچنین این محدوده دارای روستاهای زیبا با بافت قدیمی و کوهپایه ای و پلکانی شکل نیز می باشد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

*یخدان فروتقه:
از جمله یادمان های تاریخی کاشمر یخدانی است به نام 'فروتقه' که در ابتدای راه روستایی به همین نام قرار دارد؛ این اثر به عنوان عظیم ترین یخدان کاشمر، در دوره قاجار ساخته شده است.

*پارک جنگلی سید مرتضی :
در جوار آستان مقدسه سید مرتضی (ع) پارک جنگلی زیبایی به همین نام احداث گردیده که از سالها پیش و بویژه از یکی دو دهه گذشته که طرح توسعه مجموعه سیاحتی - زیارتی سید مرتضی (ع) با امکانات مختلف از قبیل زائر سرا، آشپزخانه، پارک، امکانات سرگرم کننده و بازار به مرحله اجرا درآمده است.

*خرابه های ارگ قدیم :
در قرون و سده های پیش، ترشیز به شکل قلعه ای مستحکم با حصار و بارویی نفوذ ناپذیر، ساکنان خود را از گزند یاغیان و مهاجمان مصون می داشت.
اگر چه امروزه از آن دژ و ارگ حصین اثر برجای نمانده است اما خرابه های برجای مانده یادآور عظمت این شهر در دوره قاجار است.
این بقایا با بادگیری که پس از ده ها سال همچنان بر فراز آن خودنمایی می کند در ضلع شمال غربی میدان مرکزی شهر کاشمر قرار دارد.

*قلعه گبر حصار :
ویرانه های موسوم به قلعه گبر حصار در شمال شرق روستای خضر بیک بخش کوهسرخ در حدود 27 کیلومتری شمال غرب ریوش واقع شده و از جمله مناطقی است که از دیرباز مسکن و ماوای اسلاف اهالی کاشمر بوده است.
بنابر شواهد، این قلعه از سده دوم تا پنجم هجری مورد استفاده قرار گرفته است.

*هنرهای سنتی و صنایع دستی :
در مناطق مختلف شهرستان کاشمر مشاغل سنتی و هنرهای دستی هنوز تا حدودی رواج دارد اما در میان آنها بافت قالی به ویژه در روستاها از اهمیت به سزایی برخوردار است.
قالی کاشمر به واسطه مرغوبیت در بافت، نقشه و رنگ یکی از قالی های به نام منطقه خراسان رضوی می باشد.
از جمله مشاغل سنتی در شهرستان کاشمر می توان به مسگری، نجاری و آهنگری اشاره کرد همچنین گلیم بافی، حصیربافی، گیوه دوزی و بافت قالیچه نیز از سایر صنایع دستی و هنرهای سنتی این شهرستان به شمار می رود.

*سوغات و ره آورد سفر :
در شهرستان کاشمر نیز بخشی از فرآورده های صنایع دستی می توانند جزو سوغات این شهرستان محسوب شوند که از میان آنها می توان به گیوه های کاشمری، انواع حصیرها و گلیم های الوان اشاره نمود.
مهمترین فرآورده و سوغات کاشمر با توجه به فراوانی باغات انگور در این منطقه کشمش است که به سراسر ایران صادر شده و پس از آن زعفران نیز که کاشت آن در سالیان اخیر متداول گشته جزو سوغات این شهر به شمار می روند.
شهرستان 195 هزار نفری کاشمر در 228 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/81999440/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم