کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

پایان نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه سازی در کاشان

اولین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی کاشان با موضوع ساخت سردیس ۱۳ سردار شهید کاشان پس از ۱۰ روز در مجموعه فرهنگی تاریخی طباطبایی‌ها به کار خود پایان داد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – فرهنگ و هنر - مدیر عامل انجمن هنرمندان مجسمه سازی کشور در این مراسم  گفت: مجسمه سازی در دوره‌های قبل و بعد از انقلاب فراز و فرود زیادی را گذرانده است اما اکنون شاهد این هستیم که در جای جای کشور به مناسبت‌های مختلف از مجسمه سازی استفاده درست می‌شود و آرام آرام جایگاه خود را پیدا می‌کند.
استاد شیخ الحکمایی اظهار کرد: یکی از این موارد صحیح استفاده درست و بهینه آن از فداکاران دفاع مقدس در زمان قبل از انقلاب و دوران حفظ و پاسداری از انقلاب است که می‌بایست از آن‌ها در قالب زمینه‌های مختلف فیلم، ادبیات، نقاشی و بخش آموزش و پرورش در کتاب‌های درسی قدردانی شایسته و معرفی شوند.
وی با اشاره به اینکه سمپوزیوم می‌تواند با همکاری و همراهی این عرصه‌های هنری در قالب یک طیف وسیع و گسترده در بزرگداشت کسانیکه جانشان را کف دست گذاشتند و فداکارانه قرارداد بین خود و خداوند را عملیاتی کردند برگزار شود افزود: برای این فداکاران واقعی باید سنگ تمام گذاشت و هر کار هنری در بزرگداشت آن‌ها با بهترین کیفیت و کمیت مطلوب برگزار شود تا اثری که خلق می‌شود صد‌ها سال به آن افتخار و ماندگار شود.
به گفته وی، کاشان با برگزاری این سمپوزیوم و دعوت از هنرمندان شروع خوبی را رقم زد و می‌طلبد برای ادامه راه با مشاوره دقیق و صحیح خشت‌های آینده آن چیده شود.
شیخ الحکمایی ایجاد رشته مجسمه سازی در دانشکده هنر کاشان را در کنارانجام کار ارزشمند و بزرگ ساخت ده‌ها المان، سردیس و تندیس دیگر فداکاران کشور با نگاه و حالات مختلف در سطح وسیع‌تر را خواستار شد و گفت: انجام کارهای هنری برای بزرگداشت کسانیکه جانشان را دادند با از خود مایه گذاشتن حداقل قسمتی از وقت و هزینه در تبیین ایثار و فداکاری و کارهای هنری وسیع‌تر و تجسمی ضروری است.
در بخش دیگری از این مراسم سرپرست فرمانداری کاشان  با تاکید بر اینکه این حادثه هنری در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا نقطه عطفی را برای کاشان محسوب‌ می‌شود گفت: این شهرستان در حوزه معماری نیز طی سال‌های اخیر شاهد اقدامات خوب احیا و باززنده سازی بافت تاریخی بوده است.
حمیدرضا مومنیان، با اشاره به آوازه مفاخر و دانشمندان کاشان در طول تاریخ اضافه کرد: تاثیر شرکت هنرمندان بومی این خطه در کنار اساتید مطرح و برجسته ملی مجسمه سازی اتفاق زیبایی در برگزاری این رویداد فرهنگی هنری است.
وی هنر تئا‌تر، سینما و معماری دارای ظرفیت‌های بالایی در انتقال مفاهیم ارزشی دانست و گفت: اقدام شهرداری کاشان در برگزاری سمپوزیوم ملی مجسمه سازی نقطه شروعی در بیان مفاهیم فاخر و نهفته در تاریخ جنگ است.
به گفته وی، هنرمندان این سمپوزیوم قالب جدیدی را برای مفاهیم ارزشی ایجاد کردند که برکات این اقدام ارزنده بلوغ بیش از پیش حوزه‌های اجتماعی کاشان را رقم خواهد زد.
شهردار کاشان نیزدر سخنانی  با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز این رویداد فرهنگی هنری طی 10 روز درراستای تکریم و معرفی سرداران شهید کاشان گفت: تلاش مجسمه سازان فرصت خوبی را در ایجاد نشاط هنری برای این شهر رقم زد.
سید محمد ناظم رضوی با تقدیر از زحمات هنرمندان افزود: شهرداری و شورای شهرهر چه که از دستش بر می‌آمد برای خدمت به طلایه داران ایثار و شهادت در قالب برگزاری این سمپوزیوم به کار گرفت تا نسل حاضر و آتی بدانند که امنیت و آرامش جایی که در آن زندگی می‌کنند و ایران مقتدر حاصل از جانفشانی این شهدا است.
 شهردار کاشان در پایان گفت: اشاعه فرهنگ ایثار و مقاومت و تکریم شهدا با زبان هنر در کنار برگزاری مستمر یادواره‌ها و یادمان‌ها را تاکید کرد و گفت: سردیس مابقی سرداران شهید نیز در سال‌های آتی ساخته خواهد شد.
آیین اختتامیه سمپوزیوم ملی مجسمه سازی کاشان با سخنرانی سردار مرتضی طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران، مراسم تجلیل از هنرمندان سازنده سردیس سرداران شهید و خانواده این شهیدان و اجرای گروه هم آوایی کم بینایان و نابینایان تیام برگزار شد.
لازم به ذکر است: نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه سازی کاشان، با موضوع ساخت سردیس 13 سردار شهید کاشانی طی 10 روز از 17 تا 28 آبان ماه توسط هنرمندان برجسته کشوری در خانه تاریخی طباطبائی‌ها همراه با بازدید گردشگران برگزار شد.

امین بلاغی، جعفر نجیبی، هادی عرب نرمی، سجاد سلمان روغنی، حمیدرضا بابائی، ملک دادیار گروسیان، حمیدرضا صادق‌زاده، حسین‌علی عسگری، بیژن غنچه‌پور، رضا قره باغی، نادر قشقایی، خیر الله کریمی و علی اعتبار ارمکی هنرمندانی هستند که سردیس سرداران شهید اکبر زجاجی، احسان الله قاسمیه، سید مصطفی سید حسن‌زاده، حجت الاسلام حسین صنعتکار، حسین ترنجی مفرد، علی فارسی، عباس کریمی، علی معمار حسن آبادی، علی معمار، محمدتقی پکوک، غلامرضا طرق، علیرضا کاشانیان و محمود خادمی را خلق کردند.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=116135&Serv=0&SGr=0

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم