کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

استقبال گردشگران از کاوش های باستان شناسی

کاوش در کل چندار دره شمی در ایام نوروز با استقبال گردشگران، طبیعت گردان و بومیان منطقه ادامه یافت .

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - جعفر مهر کیان سرپرست هیأت کاوش دره شمی با بیان این مطلب گفت: در تمامی ایام نوروز اعضای گروه به کار کاوش در محوطه مشغول بودند .
او حضور مردم و علاقه‌ای که برای تماشای آثار معماری کشف شده در جریان حفاری‌ها از خود نشان می‌دادند را برای ادامه کار امید بخش دانست .
این باستان شناس با بیان اینکه در کاوش‌های صورت گرفته در کل چندار به آثار معماری منحصر به فردی دست یافته ایم که نباید به حال خود رها شوند تصریح کرد: از این رو این فصل از کاوش را می توان کاوش نجات بخشی نامید.
وی افزود: وجود محوطه‌های باستانی گسترده در دره شمی و لزوم دستیابی به دوره کمتر شناخته پارتی باعث شده کاوش های مستمری در این منطقه شکل گیرد که کشف سکوهای آیینی، گورهای زیرزمینی، تکه‌های سفال، تختگاه، درب سنگی، پوشش خرپشته ای درگاه، سازه‌های معماری تمام سنگی و... نمونه ای از آنهاست.
وی با اشاره به ساختارهای معماری کشف شده در این محوطه تاریخی گفت: به دلیل اینکه این محوطه هنوز تملک نشده، حفاری ها را در مناطق غیر کشاورزی متمرکز کرده‌ایم.
او افزود: در این محوطه باستانی با سنگ‌های انباشته‌ای مواجهیم که سازه‌های بدوی ساخته شده زیر آنها به نظر نمی رسد متعلق به افرادی باشد که ما به دنبال کشف جلوه‌هایی از فرهنگ آنها هستیم.
این باستان شناس با اشاره به نحوه قرار گیری تکه‌های سنگ در سراسر محوطه که گویی به یکباره پاشیده شده‌اند تصریح کرد: شاید این نحوه قرار گیری سنگها از یک رویداد تاریخی مانند فروپاشی حکومت الیماییان در دوره ساسانی حکایت می کند.
مهرکیان افزود: دره شمی دامنه‌های کوه بی لوا در کرانه باختری تا خشک رود شمی در سوی خاوری و آب روهایی در شمال و جنوب گستره‌ای که یک مثلث را تشکیل می دهد در بر می گیرد.

وی تصریح کرد: این گستره که هسته‌های دیگری را در پیرامون خود جای داده قلمرویی باستانی است که بنا به شواهد تاریخی دوره اشکانیان را که در خوزستان باید دوره الیمایی بدانیم در بر می گیرد و ما در آن با فرهنگی آشنا می شویم که با داشتن ویژگی‌های خاص بومی از ایلامیان، سلوکیان و پارتها بهره گرفته است.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=117134&Serv=3&SGr=22

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم