جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

نجات یک تپه تاریخی دوره اشکانی از نابودی

تعیین عرصه و حریم تپه مندنی متعلق به دوره اشکانی به منظور نجات محوطه از نابودی و جلوگیری از تسطیح آن برای گسترش زمین های کشاورزی صورت گرفت.

عباس باورسایی سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه مندنی با بیان این مطلب ، یکی از اصلی ترین رسالت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را حفظ و نگهداری از میراث گذشتگان دانست که در قالب محوطه ها و تپه های باستانی در گوشه و کنار کشور پراکنده شده اند. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او افزود : از این رو بنابر ضرورت ها و فوریت های مد نظر سالانه تعدادی از این محوطه های باستانی توسط اداره کل میراث فرهنگی هر استان ثبت و تعیین عرصه و حریم می شوند.
وی با بیان اینکه در برنامه ریزی سال 1394، تپه مُندنی از تپه های باستانی استان خوزستان در اولویت تعیین عرصه و حریم قرار گرفت تصریح کرد : این تپه در سالهای گذشته مورد آسیب های زیادی قرار گرفته است .
او مهمترین و اصلی ترین این آسیب ها راتسطیح دور محوطه به منظور گسترش زمین های کشاورزی پیرامون توسط اهالی منطقه، حفر گمانه هایی برای ساخت  یک فیلم سینمایی، نصب سنگ یادبود بر فراز تپه، انباشت فضولات حیوانی و ... اعلام کرد . 
وی با بیان اینکه تپه باستانی مُندنی، در 7/1 کیلومتری غرب روستای مُندنی از توابع بخش عقیلی، شهرستان گتوند قرار دارد گفت :این تپه اولین بار در بررسی باستان شناسی هنری رایت درسال 1969 با عنوان بررسی باستان شناختی محدوده رامهرمز، شوشتر و گتوند شناسایی شد. 
به گفته او ، رایت در گزارش خود به دلیل نبود آگاهی از نام تپه مُندنی به اسم آن اشاره نکرده اما شماره KS 259 را برای این محوطه در نظر گرفته است. 
باورسایی تصریح کرد :از آن تاریخ به بعد هیچگونه فعالیت باستان شناسی در محدوده این تپه انجام نگرفته است. 
وی ارتفاع این تپه را حدود 11 متر از سطح زمین های اطراف و مساحت آن را حدود 5/0 هکتار اعلام کرد و افزود : قدمت این محوطه از نظر رایت به دوره اشکانی بر می گردد. 
این باستان شناس گفت:با مطالعه عکس های هوایی نظیر تصاویر ماهواره کورونا (در دهه 60 میلادی)، عکس های هوایی سال 1343  و 1372سازمان نقشه برداری و همچنین تصاویر ماهواره ای گوگل ارث آبدیت 2011، 2012 و 213 خوشبختانه تپه باستانی مُندنی نسبت به دیگر محوطه های منطقه کمتر تسطیح شده است. 
مجوز تعیین عرصه و حریم تپه مندنی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است .

منبع خبر : خبرگزاری میراث آریا

http://www.chtn.ir/Default.aspx?tabid=84&articleType=ArticleView&articleId=108599

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم