جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

شهر تاریخی نراق چشم انتظار حمایت اصولی در افزایش ظرفیت های گردشگری

خمین - ایرنا - نراق به عنوان دومین شهر ویژه کشور در حوزه معماری و شهرسازی، چشم انتظار حمایت اصولی برای افزایش ظرفیت های گردشگری است.

نراق از توابع استان مرکزی، شهری باستانی با قدمتی حدود دو هزار ساله است که از مجموع 140 هکتاری کل شهر،20 هکتار آن مجموعه کالبدی بافت تاریخی است که در سال های قبل مرمت اولیه بر آن انجام شده است.
این شهر تاریخی با ویژگی های خاص از معماری دوره ایلخانی، سلجوقی و قاجاریه پیروی می کند و دارای 100 منزل و ابنیه تاریخی مطرح و ارزشمند است که از جذابیت های متعدد گردشگری برخوردار است.
شهر نراق در 21 بهمن ماه سال 92 در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، پس از ماسوله به عنوان دومین شهر ویژه کشور به تصویب رسید و قرار بوده در دوره پنج ساله به قطب مطرح گردشگری تبدیل شود، اما این حرکت نه تنها کند است بلکه بی مهری ها، سرقت برخی آرایه های ارزشمند معماری و عزم ضعیف در تکمیل زنجیره نیازهای زیرساختی گردشگری به عنوان یک ضعف، دل اهالی فرهنگ را به درد آورده است.
شهر نراق مجموعه ای کم نظیر از نبوغ هنری، تبادل ارزش های فرهنگی و معماری در محدوده زمانی تاریخی است که در خشت خشت آن آرایه های فرهنگی و هویت تاریخی نهفته و اینک در انتظار ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو است.
سه آب انبار، دو کاروانسرا و بازار شمس السلطنه از جمله آثار تاریخی ارزشمندی است که به عنوان داشته های جذاب و ارزشمند گردشگری نراق خودنمایی می کند و تلاش برای جلوگیری از تخریب این بناها، به همت بیشتر متولیان شهرستانی ، استانی و کشوری نیاز دارد و حامی دلسوز را می طلبد.
این شهر تاریخی از منظر دیگری نیز استعداد گردشگری را دارد و در 28 مرداد 1353 شاهد فرود شهاب سنگ در سالن مدرسه خیر ساز حسین معصومی بود که این پدیده نادر، نراق را به کانون بارش شهاب سنگی شهرت داد و با وجود پیگیری های متعدد برای دایر کردن موزه سنگ ها و اجرام آسمانی کشور در آن هنوز این مهم محقق نشده است که لازم است در سایه دلسوزی و حمایت های موثر، میسر شود.
در آذرماه سال 1394 خبر سرقت کتیبه تاریخی سر در آب آنبار تاریخی نراق به ابعاد 40 در 60 سانتیمتر حاوی اطلاعات سال ساخت بنا و واقف مجموعه تاریخی بنام حاج عبدالباقی، توسط باند سارقان اشیاء عتیقه رسانه ای شد که با تلاش ماموران انتظامی شهرستان دلیجان سارقان این اثر تاریخی در کمترین زمان ممکن دستگیر و کتیبه سنگی تاریخی به جایگاه خود بازگردانده شد.
در نیمه فروردین امسال نیز خبر سرقت مجدد کتیبه سنگی آب آنبار تاریخی حاج عبدالباقی نراق منشر شد که این بی مهری ها، لزوم تقویت حلقه مراقبتی و حمایت جدی تر از بناهای ارزشمند شهر تاریخی نراق را گوشزد می کند و زنگ خطری است تا مسئولان و متولیان این حوزه تدابیر بهتری را برای حفظ داشته های پیشینیان در این خطه به کار گیرند.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دلیجان در این باره گفت: در صورت درخواست مسئولان شهر در تغییر کاربری یکی از اماکن قدیمی شهر نراق به موزه سنگ و اجرام آسمانی، این اداره نیز فرایند اداری را در کسب موافقت در کمترین زمان ممکن انجام خواهد داد و تدابیر امنیتی و حفاظتی برای آن لحاظ می شود.
علی مشهدی افزود: بهترین گزینه جلوگیری از سرقت کتیبه های تاریخی نصب کپی کتیبه در محل و نگهداری اصل آن در گنجینه موزه است.
شهردار نراق نیز گفت: مرمت حمام قدیمی شهر نراق برای ایجاد موزه مردم شناسی، اعتباری افزون بر سه میلیارد ریال نیاز دارد و با توجه به اینکه مجموعه تاریخی نراق به ایجاد موزه آثار تاریخی و مردم شناسی استاندارد و مطلوب نیاز دارد، به نظر می رسد باید در این خصوص مساعدت ویژه صورت بگیرد.
محمود مرادی افزود: در صورت تخصیص اعتبار مورد نیاز و مجوز احداث موزه از سوی مسئولان استان مرکزی، زمین و مجوز ساخت از سوی شهرداری و مسئولان محلی نیز در کمترین زمان ممکن تامین می شود.
وی بیان کرد: تخصیص سالانه 500 میلیون ریال برای مرمت و حفظ بناهای تاریخی شهر نراق از سوی مسئولان میراث فرهنگی ناچیز است و با توجه به اینکه بیش از یکصد بنای این شهر به عنوان مجموعه کالبدی ترمیم اولیه شده ؛ نیاز است برای حفظ این ظرفیت ارزشمند و برنامه ریزی برای درآمدزایی از طریق جذب گردشگر و ارتقاء امکانات و زیرساخت های لازم آن عزم همه جانبه صورت بگیرد.
شهردار نراق خاطرنشان کرد: با وجود آنکه شهرهای شوشتر، نوش آباد، بشارویه و بیستون در طرح جامع شهری ویژه کشور مطرح بودند نراق توانست تائیدیه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور را به عنوان دومین شهر ویژه کشور کسب کند و اکنون انتظار است حمایت های قاطع برای تبدیل این منطقه به قطبی قدرتمند در حوزه گردشگری در سطوح کلان تا خرد انجام شود.
مرادی گفت: برجسته سازی جلوه های گردشگری در نراق و آرایه های معماری و تاریخی این خطه زیبا نیازمند برنامه ای کارآمد و نظارت های عالی در عمل است تا در افق 5 ساله بتوان ساختارهای لازم را در حوزه گردشگری آن نهادینه کرد.
وی اظهار کرد: تنها مجموعه تاریخی شهر نراق مطرح نیست بلکه نزدیکی این شهر به غار نخجیر استان مرکزی به عنوان پدیده نادر طبیعی و غار آهکی منحصر به فرد جهان، همچنین همراستایی آن با جاذبه های آب گرم محلات، جلوه های زیبای گل و گیاه خمین و محلات ، مجموعه تاریخی خورهه و سایر جاذبه های طبیعی و تاریخی لزوم نگرش کلان به گردشگری جنوب استان مرکزی به عنوان یک قطب قدرتمند را برای محقق کردن سیاست ماندگاری گردشگر در این منطقه و اهداف اقتصاد مقاومتی نشان می دهد.
این شهر در حوزه قطب گردشگری جنوب استان مرکزی واقع شده که از جمله ظرفیت های گردشگری آن آب انبارهای حاج مهدی نراقی، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، کاروانسرا و پل دودهک، بیت تاریخی امام راحل در خمین قلعه و غار کهک،غارنخجیر است.

منبع خبر :خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/82028668/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم