کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

هتل کپر، هتل مضیف یا هتل 4-5 ستاره

درشرایطی که گزارش‌های جهانی خبر از تحولات استراتژیک در رویکرد توسعه هتلداری کشورهای عرب خلیج فارس به سوی هتل‌های بومی و تمرکز بر گردشگران با درآمد متوسط دارد، ساخت هتل‌های مدرن همچنان اولویت اول در استراتژی هتلداری ایران است.

خبرگزاری میراث فرهنگی – بین الملل - سال گذشته معاون گردشگری کرمان از راه اندازی اولین هتل کپری ایران در منطقه قلعه‌گنج جنوب استان کرمان خبر داد. به گفته او این اقامتگاه های کپری با توجه به ساختار فرهنگی و با بهره‌گیری از الگوهای معماری منطقه طراحی شده و برگرفته از فضاهای اقامتی بومی آنجاست. فضاهای اقامتی منطقه قلعه‌گنجL از متریال و مصالح چوب ساخته شده و از پوشش گیاهی منطقه به خصوص تنه درخت خرما در آن استفاده می‌شود که کپر نام دارد.

نوروز امسال نیز خوزستان از برخی گردشگران خود در اقامتگاه های بومی به نام «مضیف »پذیرایی کرد. مضیف نیز همانند کپر سازه ای بومی است که نوروز امسال نمونه هایی از آن در ورودی شهرهای خوزستان به نام مضیف عربی به شدت مورد استقبال گردشگری قرار گرفت.
مضیف، سازه ای بومی درمنطقه خوزستان است که از یک نوع مواد و آن هم نی ساخته می شود تا حدی که حتی ستونهای مضیف را نیز با هر نوع بند دیگری نمی توان بست زیرا پس از مدتی باز خواهد شد. به عبارتی حتی بندهای استفاده شده در مضیف هم باید از نی باشد.
هتل کپر و یا هتل مضیف بی تردیدی ایده های نو و ابتکاری سازگار با محیط زیست و نوعی ارج گذاری به میراث معماری بومی در این مناطق است. درعین حال فرصتی است برای برای توسعه گردشگری وتامین زیرساخت های اقامتی بدون تحمیل هزینه های سنگین زیست محیطی ناشی از ساخت و ساز هتل های مدرن و مصرف بی رویه ذخایر طبیعی همانند آب و زمین که طبق تجربه جهانی اثر مستقیم و هزینه منفی حاصل از ساخت این قبیل هتل های پرخرج وحضور گردشگران پرمصرف، در استان های دور ونزدیک کشور محسوب می شود.
با این حال هنوز هم گاه تصور می رود که حتی هتل کپر ها نیز باید مجهز به انواع امکانات زندگی مدرن و همچنین خدمات و سرویس های ویژه هتل های مدرن کنونی باشد.
بی شک این نگرش تا حد زیادی با روح رویکرد به اقامتگاه های بومی با مختصات اقلیمی و معماری سنتی و تاریخی درهر منطقه و حمایت از صنعت و فرهنگ های بومی در هر منطقه در گردشگری پایدار چندان هماهنگی ندارد.
از دیگر سو به گزارش CHNصنعت هتلداری در برخی کشورهای عرب منطقه نشان از تحولات استراتژیک درسال 2016 دارد که عمدتا برمحور حرکت به سوی تقویت هتل های متوسط استوار است. کشورهای دیگر همانند عمان و حتی شرکت هتلداری الخوری در دبی نیز خبر از تغییر استراتژیک در توسعه صنعت هتلداری خود به سوی هتل های ارزان قیمت داده اند.
این مسئله بیش از هرچیز در کشور عربستان نمود یافته و این کشور که در چند سال گذشته حرکت سریعی رابرای ساخت هتل های مجلل دراین کشور آغاز کرده بود، اکنون به بازار خدمات هتلداری متوسط روی آورده است.
به گزارش عرب نیوز شش برند از ده برند برتر صنعت هتلداری که بیشترین میزان رشد و توسعه را در سراسر کشور عربستان سعودی دارند به عنوان بازارهای سطح متوسط این صنعت طبقه بندی می شوند.
حرکت های جدید درتوسعه این بازارمتوسط شامل مسافرخانه های هیلتون گاردن و پارک رادیسون ، فورپوینت متعلق به شرایتون و دیگر برندهای مشهور است که عمدتا درصنعت هتلداری این کشور سرمایه گذاری های کلانی کرده اند.
مدیر عامل شرکت هولدینگ مدیریت هتلداری Laurent A. Voivene دراشاره به این تحولات گفته است که توسعه بخش های تشریفاتی وسرمایه گذاری های عظیم در زیرساخت های گردشگری در شهرهای کلیدی همانند ریاض، جده، مکه ومدینه همچنان ادامه دارد اما دامنه تقاضا برای اقامت مقرون به صرفه وارزان تر وسیع تر است.
او افزود که بازار تقاضا برای خدمات متوسط در هتلداری درحال حاضر به سمت تقاضا برای هتل آپارتمان های ارزان اما با خدمات کیفی بالا و نیز هتل های سه و چهار ستاره گرایش بیشتری یافته است.
درهمین راستا گروه هتلداری آلخوری نیز اعلام کرده است که دراستراتژی رشد و توسعه خود دردبی قصد دارد بر ساخت هتل های درجه متوسط ، به عنوان طرح های جدید توسعه خود تمرکز کند.
مدیر کل گروه هتلداری الخوری پیر سوخون با اعلام این مطلب یادآور شده است که این شرکت هتلداری درپی چشم اندازی است که طی آن تا پایان سال 2019 بتواند 1100 اتاق را دردرجه متوسط وبرای گروه های درآمدی متوسط در دبی به مسافران عرضه کند.
از دیگر سو مقامات گردشگری عمان نیز خبر از تغییر استراتزیک در توسعه صنعت هتل داری و اقامتگاهی این کشور می دهند که به تناسب تغییرات جهانی بازار به سوی هتل ها و اقامتگاه های ارزان قیمت صورت گرفته و در برنامه های توسعه آینده این کشور لحاظ شده است.
به گزارش  CHN کشور عربستان حتی خبر از گردشگری نخبگان داده که قرار است در محیطی کاملا طبیعی یا درواقع زندگی اعراب بدوی بدور از هرگونه امکانات زندگی مدرن در فضای روستایی و خانه های گلی و آشپزی برآتش در بیابان های لم یزرع این کشور داده است. تجربه زندگی بادیه نشینی عرب ها دراین کشور مزیتی اقتصادی تلقی شده که کوشش می شود از آن برای جلب گردشگر خارجی آن هم نخبگان بهره گیری شود.
نقطه مقابل آن درایران با توجه به روند فزاینده ورود گردشگر ان خارجی تمایل به ساخت هتل های 4و حتی 5 ستاره بیش از هرچیز نمود دارد. این شدت علاقه به سرمایه گذاری دراین بخش این نگرانی را ایجاد کرده که از ظرفیت ها وامکانات اقلیمی و بومی در صنعت اقامتگاهی غفلت شود.
اگرچه امروز سخن از هتل کپر در شهرهایی چون کرمان و نیز هتل مضیف در منطقه خوزستان می رود اما این سبک از هتلداری هنوز در گام های اولیه خود را می پیماید.
با توجه به طرح نگرش های نو و تحولات جدی در استراتژی هتلداری در کشورهای عرب منطقه ، روشن است که ایران نیز در منطقه خلیج فارس نمی تواند از این رویکرد و گرایش جهانی به هتل های ارزان قیمت تر برای درآمد های متوسط بدور بماند. آن هم در شرایطی که کاهش ارزش ریال دربرابر بیشتر ارزهای خارجی همانند یورو و دلارهای مختلف اکنون به عنوان یک مزیت اقتصادی برای گردشگری ایران مطرح است.
این تحولات در شرایطی که در ایران در ایجاد آمادگی و تامین زیرساخت های گردشگری پیوسته سخن از ساخت هتل های 5 ستاره و 4 ستاره می رود و از کمبودهای اقامتگاهی شکایت می شود اهمیتی به مراتب بیشتر دارد تا درسیاستگزاری به جا و صحیح درصورت ورود انبوه گردشگران خارجی گرایش های جهانی دراین صنعت جذب سرمایه گذاری و تامین بودجه یا سیاست گزاری های بنیادین در توسعه صنعت هتلدرای کشور مد نظر گرفته شود و از چشم اندازی درست توسعه این صنعت سیاستگزاری شود.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=117193&Serv=2&SGr=24

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم