جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

شوش میزبان روز جهانی حفاظت از بناها

تهران - ایرنا - مراسم بزرگداشت روز جهانی حفاظت از بناها با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایکوم ایران فردا در شوش خوزستان برگزار می شود .

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سیداحمد محیط طباطبایی قائم مقام ایکوم (سازمان موزه ها) ایران گفت: با توجه به انتخاب شعار امسال کمیته ایکوموس (شورای بین المللی بناها و محوطه ها)، به شعار میراث بناهای ورزشی، مراسم بزرگداشتی با محوریت معماری ورزش در شوش برگزار می شود.
او با اشاره به سابقه ورزش در کالبدهای شهری و روستایی افزود: اینکه قدیمی ترین فضاهای ورزشی کشور کدامین هستند و نسبت این بناها با کل بافت شهر در گذشته چگونه بوده ازموضوعاتی است که در این مراسم به آن پرداخته خواهد شد .
مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه، پیشنهاد ثبت ورزشگاه امجدیه را در فهرست آثار ملی به عنوان قدیمی ترین استادیوم ورزشی تهران عنوان کرد .
همچنین علیرضا قلی نژاد معمار و عضو ایکوم ایران دیگر سخنران مراسم بزرگداشت روز حفاظت از بناها خواهد بود که سخنانی با موضوع چشم انداز فرهنگی ایراد خواهد کرد.
او با اشاره به شکل گیری مفهومی تحت عنوان چشم انداز فرهنگی در دهه 90میلادی تصریح کرد: منظر فرهنگی - تاریخی بر تاباننده تعامل انسان با محیط پیرامون خود اعم از دست ساخته ها و محیط طبیعی است .
وی تاکید کرد: تمامی آنچه به عنوان میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی در حوزه های ملموس و ناملموس می شناسیم زمانیکه در یک مجموعه قرار می گیرند منظر فرهنگی تاریخی نام می گیرند به نحوی که حتی احساسی که در یک محیط دارید و آن را ارزشمند تلقی می کنید منظر فرهنگی است .
روزجهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در 29 فروردین 1361 خورشیدی(18 آوریل 1982) از طرف ایکوموس پیشنهاد شد و در بیست و دومین کنفرانس جهانی یونسکو در سال 1362 به تأیید رسید. این روز ویژه موقعیتی را فراهم می‌آورد که آگاهیهای عمومی در باب تنوع میراث جهانی، کوشش‌های لازم برای حفاظت از آن و همچنین توجه به آسیب‌پذیری آنها افزایش یابد.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/82038685/


ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم