جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

احیاء روستای تاریخی اصفهک پس از 38 سال

بافت تاریخی روستای تاریخی اصفهک پس از 38 سال با همکاری اهالی و کارشناسان میراث فرهنگی و جامعه دانشگاهی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - بافت تاریخی روستای تاریخی اصفهک از توابع دیهوک واقع در 35 کیلومتری طبس که پس از زلزله سال 57 دچار آسیب و تعدادی از بناهای ارزشمند آن مورد تهدید قرار گرفته بود طی سال های اخیر با همکاری اهالی و کارشناسان میراث فرهنگی و جامعه دانشگاهی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.
معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت: پس از این زلزله و آسیب های فراوان این روستا، مردم در مجاورت روستای قدیم روستای جدید را ساخته و در آن ساکن شدند.
به گفته «علی شریعتی منش» طی چند سال گذشته با همت مردم و اساتید و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران، یزد و همچنین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تعدادی از بناها و گذرهای آسیب دیده از زلزله مرمت و بازسازی شده و به خانه های بوم گردی تبدیل شده است .
معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی افزود: درحال حاضر گردشگران و علاقمندان بسیاری از این روستا بازدید می کنند که در این میان همت مردم روستای اصفهک دراحیاء روستای تاریخی قابل تحسین است.
شریعتی منش گفت: اصفهک که واجد بناهای ارزشمندی شامل مسجد، حمام، خانههای دو صفه و چهار صفه و همچنین دارای نخلستان زیبایی است در سال 94 در فهرست آثار ملی کشوربه شماره 31336 ثبت شده است .
روستای اصفهک به دلیل آب و هوای منحصر بفردی که دارد، مستعد رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی است و یکی از گردشگرپذیرترین مناطق طبس به شمار می رود.
مردم این روستا اگرچه بیشتر به دامداری و کشاورزی مشغولند اما قالی‌بافی، مهم‌ترین صنعت دستی آنهاست .

روستای اصفهک، غنی‌ترین منابع آب را در قلمرو شهرستان طبس دارد و ریزش آب چاه عمیقی که آب شرب روستا را تأمین می‌کند، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌رود.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=117245&Serv=3&SGr=22

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم