جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

کشف سفال های 8 هزار ساله در شازند

تهران - ایرنا - سرپرست هیأت کاوش در تپه سرسختی شازند گفت: فصل اول کاوش های باستان شناسی در محوطه قلعه سرسختی شهرستان شازند استان مرکزی به کشف سفال های مربوط به هزاره 5 و 6 پیش از میلاد انجامید.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، غفور کاکا اظهار کرد: در این فصل، کاوش گسترده ای در بخش پیش از تاریخ محوطه صورت گرفت.
وی افزود: اهمیت این محوطه به خصوص در دوران پیش از تاریخ به این جهت است که یکی از مسیرهای عبور به مرکز فلات ایران بوده است .
این باستان شناس اضافه کرد: این محوطه از 2بخش تراس ،مربوط به دوران پیش از تاریخ و هسته اصلی ،مربوط به دوران پیش از تاریخ ، تاریخی و اسلامی تشکیل شده است.
کاکا، سفال های دوره نو سنگی جدید، مس سنگی و سفالهای مربوط به فرهنگ کورا ارس را از یافته های این فصل از کاوش اعلام کرد و افزود: طی روزهای گذشته از نخستین فصل کاوش سفال های متعدد پیش از تاریخ مربوط به هزاره 5 و6 پیش از میلاد در این محوطه کشف شده است .
وی با بیان اینکه شاهد دوران روستانشینی در این محوطه هستیم تصریح کرد :در مطالعات و بررسی های صورت گرفته یافته هایی در ارتباط با پیچیدگی ساختار اجتماعی جامعه هزاره های پیش گفته به دست آمده است .
به گفته کاکا ،در این فصل ازکاوش مطالعات میان رشته ای ازجمله گیاه باستان شناسی،مایکرومرفولوژی و دیگر علوم وابسته در حال انجام است.
وی از اهداف دیگرکاوش در تپه سرسختی را مطالعه فرآیند گذار از دوران نوسنگی به مس سنگی از شرق زاگرس مرکزی و تبدیل ساختار اجتماعی و اقتصادی جوامع هزاره 5 و 6قبل از میلاد اعلام کرد .
سرپرست هیأت کاوش در تپه سرسختی شازند ادامه داد :درادامه کاوش در این محوطه عکس های فتوگرامتری از تپه سرسختی برای تعیین نقشه هوایی و توپو گرافی منطقه گرفته شد .
وی بااشاره به انجام عملیات تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه سرسختی در سال 87 گفت: در سال 91عملیات لایه نگاری باستان شناسی در این محوطه تاریخی انجام و آثار تاریخی ارزشمندی از آن کشف شد .
به گفته این باستان شناس، هنگام لایه نگاری آثاری از دوران نو سنگی ، مس سنگی ، مفرغ ، عصر آهن ، اشکانی ، ایل خانی در ضخامت 22متر به دست آمد .
کاکا عنوان کرد: از آثار به دست آمده در جریان این عملیات می توان به تدفین نوسنگی ، اشیای شمارشی ، ابزار سنگی ، پیکرک های گلی و ... اشاره کرد که همگی در نوع خود بی نظیر هستند .
به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی، سرپرست هیأت کاوش در تپه سرسختی شازند گفت :بر اساس تفاهم نامه ای که بین اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی و فرمانداری شهرستان شازند به امضا رسید قرار است در آینده نزدیک این محوطه تاریخی به نخستین سایت موزه باستان شناسی استان مرکزی تبدیل شود .
تپه سرسختی محوطه ای باستانی در 10کیلومتری شهرستان شازند ،شهر آستانه و روستای سرسختی علیا در حاشیه شرقی زاگرس مرکزی واقع شده است که دارای آثار تاریخی ارزشمندی از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی است .

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/82041843/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم