جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

قلعه ضحاک در سال جاری کاوش می شود

سمنان- ایرنا - شماری از هنرمندان صنایع دستی استان سمنان نبود بازارچه یا فروشگاه صنایع دستی، حمایت، آموزش و تحقیقات، تسهیلات، و راهبرد اصولی برای توسعه صنایع دستی را از جمله مشکلات فرارو اعلام و بر ضرورت حل این موارد تاکید کردند

به گزارش ایرنا ، صنایع دستی استان سمنان تبلور هنر مردم این منطقه است، هنری که به واسطه تنوع آب و هوایی در استان سمنان در هر منطقه ویژگی خاص خودش را از نظر نقش، رنگ و کاربرد دارد. 
در این استان 52 رشته صنایع دستی فعال است که تاکنون 19 اثر صنایع دستی موفق به دریافت نشان مرغوبیت کالا شده است.
سفال و سرامیک، بافته‌های داری شامل گلیم، جاجیم، گلیچ و گبه، دست‌ بافته‌های سنتی شامل کرباس بافی، دستمال‌ بافی، حوله بافی و چادرشب بافی و صنایع دستی چوبی از جمله منبت، معرق، مشبک و تراش سنگ از عمده‌ترین تولیدات صنایع دستی استان سمنان است که پیشینه برخی از آن ها به بیش از 6 هزار سال می رسد.
استان سمنان به عنوان پایتخت سفال هنری در کشور مطرح شده و کارگاه های متعدد با سبک و سیاق متنوع ، هنرمندان این استان را در زمره هنرمندان مطرح کشور معرفی کرده است.
جمعی از هنرمندان صنایع دستی استان سمنان با تاکید بر ارتقای جایگاه صنایع دستی این استان گفتند مسئولان امر باید برای رفع مشکلات فراروی این هنرمندان و ترویج آن در بین نسل نوجوان تلاش بیشتری کنند.
یک هنرمند منبت کار چوب گفت : استان سمنان از لحاظ آموزش و ترویج هنر منبت کاری وضعیت خوبی ندارد.
سیامک کارگران در گفت و گو با ایرنا افزود : باید به طور ویژه به امر آموزش این هنر به صورت صحیح، در حوزه صنایع دستی اقداماتی انجام گیرد.
وی خاطرنشان کرد: سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری به خصوص بخش صنایع دستی در استان سمنان بسیار ضعیف عمل کرده است و باید بازنگری در این سازمان صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه بیش از 350 رشته صنایع دستی در کشور و بیش از 120 رشته صنایع دستی در استان سمنان وجود دارد، گفت : با وجود این همه وسعت در این رشته ها، هیچ حمایتی از هنرمندان و صنعت گران نمی شود.
وی یکی از اصلی ترین مشکلات پیش روی فعالان این عرصه را نبود فروشگاه دائمی برای عرضه کالاس صنایع دستی عنوان کرد.
کارگران ادامه داد : مشکل دیگر بسته شدن کارگاه های هنرمندان با بهانه های مختلف است که این امر از پیشرفت این هنرمندان جلوگیری می کند.
رئیس هیات مدیره اتحادیه صنایع دستی استان سمنان نبود مدیریت کارآمد در حوزه صنایع دستی را از دیگر مشکلات مهم این حوزه اعلام کرد و افزود: با روی کار آمدن افراد مرتبط، دلسوز و مناسب بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد و فضای مناسب برای کسب و کار هنرمندان و صنعتگران به وجود می آید.
کارگران ادامه داد : در بخش ارایه وام به هنرمندان صنایع دستی باید عادلانه عمل شود و هیچ تسهیلات خاصی برای هنرمندان و صنعتگران وجود ندارد.
وی افزود : باید استان سمنان از نظر اقتصادی متحول شود و فضا و بستری به وجود بیاید که تسهیلات کم بهره برای فعالان این عرصه در دسترس باشد و شاهد به وجود آمدن شغل های بیشتری در ارتباط با صنایع دستی باشیم.
یک هنرمند با سابقه رشته سفال و سرامیک، مدرس دانشکده هنر سمنان، گفت : استان سمنان در زمینه سفال و سرامیک یکی از استان های قوی و خوب کشور و از جمله معدود استان های فعال کشوری است.
فتح الله زیارتی عمده مشکل فعالان این عرصه را بحث آموزش و تحقیقات دانست و افزود : سفال و سرامیک رشته ای بسیار تخصصی است که برای ارتقا سطح آن نیاز به تحقیقات و آموزش بیشتری دارد.
وی یکی از نقاط مثبت استان سمنان را وجود رشته صنایع دستی در دانشگاه هنر آن عنوان کرد و افزود : دانشجویان زیادی از سراسر کشور به این استان می آیند که این امر می تواند در رشد و توسعه صنایع دستی بسیار موثر واقع شود.
زیارتی یکی از راه های موثر و کاربردی در جهت ارتقا سطح سرامیک و سفال در استان را به وجود آمدن رشته سفال و سرامیک به صورت یک رشته تخصصی در دانشگاه سمنان عنوان کرد.
وی تصریح کرد: متاسفانه در سمنان فروشگاه دائمی جهت فروش صنایع دستی وجود ندارد و فقط هر فصل فروشگاه ها و غرفه هایی با مدت زمانی محدود به وجود می آیند که موثر واقع نمی شود.
وی خاطرنشان کرد : وام های پرداختی به هنرمندان باید کارگشا باشد نه این که هنرمندان را بدهکار کند.
زیارتی بهترین راهکار و روشی که می تواند به هنرمندان و صنعتگران کمک کند ، توسعه بازار فروش کالاهای دستی این افراد اعلام کرد.
وی تصریح کرد: اگر سازمان های دولتی ذی ربط به این هنرمندان توجه داشته باشند و با حمایت آن ها ،بخش فروش آن ها را توسعه ببخشند ،این افراد انگیزه بیشتری پیدا می کنند و کارهایی با کیفیت بیشتری را تولید خواهند کرد.
زیارتی یکی دیگر از مشکلات را ورود کالاهای کشور چین در بازار که قیمت بسیار مناسبی دارند، دانست و گفت: باید هنرمندان ایرانی نیز توانایی رقابت کردن با بازار خارجی را داشته باشند .
وی تصریح کرد : در حوزه صنایع دستی پویایی وجود ندارد و بیشتر فعالان این عرصه به سمت سکون رفته اند به طوری که دیگر نوآوری و خلاقیت وجود ندارد.
وی با انتقاد به سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کل کشور گفت: باید بازنگری در برنامه ریزی های انجام شده در این حوزه صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال در استان سمنان در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری متخصص سفال و سرامیک وجود ندارد، هیچ یک از فعالان این عرصه بورسیه تحصیلی نمی شوند ، با فعالان کشور های دیگر هیچ تعاملی وجود ندارد.
سارا عزیزی کارشناس رشته گرافیک با 12 سال سابقه رشته سفالگری و 11 سال سابقه تدریس مدرس سفال در مدارس غیردولتی ،کانون پرورشی فکری و دارای کارگاه سفال در خانه تدین سمنان اصلی ترین مشکلی که گریبان گیر هنرمندان صنایع دستی را وضعیت بد اقتصادی آن ها ذکر کرد.
عزیزی اضافه کرد : یکی از عمده ترین تفاوت هنرمند صنایع دستی و هنرمندان عرصه های دیگر، کمتر دیده شدن آن ها و شناخته نشدن این هنرمندان است که مورد بی توجهی فراوانی قرار می گیرند.
این هنرمند رشته سفالگری سمنان اظهار کرد: با وجود مشکلات زیادی که در عرصه صنایع دستی وجود دارد هنرمندان نمی توانند هنرهای خود را عرضه کنند و امکانات و تجهیزات مناسب برای کارگاه ها بسیار محدود است.
وی با بیان اینکه هزینه ابزار و امکانات مورد نیاز برای تولید صنایع دستی بسیار بالا است، افزود : بدون حامی مالی نمی توان تولیدات را با کمیت و کیفیت زیاد عرضه کرد.
عزیزی خواستار حمایت همه جانبه مسئولان امر به این حوزه شد و گفت : هنرمندان نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولان در جهت حل مشکلات بیمه و سلامتشان هستند.
وی بیان داشت : سال هاست که در این عرصه مشغول به کار هستم ولی این حس را دارم تمامی زحماتم بی فایده بوده زیرا بعد از گذشت این همه سال تجربه ، حتی به صورت ماهانه حقوق ندارم.
وی در خصوص وام به هنرمندان گفت: سال هاست درخواست وام به سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری داده ام اما آن ها هیچ توجهی به درخواستم نکرده اند.
وی یادآور شد: حتی برای شروع کار نیز با هزینه های شخصی خودم شروع به کار و خرید وسایل و ابزار مورد نیازکرده بودم و هنوز در پی تجهیز کارگاه سفال هستم اما هیچ کس من را حمایت نمی کند.
وی از مسئولان دستگاه های ذی ربط خواستار توجه ویژه به هنرمندان به خصوص بانوان هنرمند وکارآفرینان شد.
وی یادآور شد : وقتی پول کافی برای تولید صنایع دستی وجود داشته باشد فروش نیز سریع تر و راحت تر انجام می گیرد و همه هنرمندان می توانند با انگیزه ی بیشتری در این عرصه با اهمیت فعالیت داشته باشند.
بیش از پنج هزار هنرمند در حوزه صنایع دستی استان سمنان فعالیت دارد.
هنر سفال و سرامیک در استان سمنان حدود شش هزار سال قدمت دارد و پیشینه هنر نساجی سنتی، گلیم بافی، رودوزیهای سنتی و منبت چوب در این استان نیز به حدود 200 تا 500 سال قبل بر می گردد.
قدیمی ترین آثار سفالگری در این استان مربوط به حدود شش هزار سال گذشته و منطقه تپه حصار دامغان می شود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه در این استان 52 رشته صنایع دستی فعال است، گفت: 19 اثر صنایع دستی این استان تاکنون موفق به دریافت نشان مرغوبیت کالا شده است.
جعفر صفاخواه در گفت و گو با ایرنا، تعداد فعالان صنایع دستی در استان سمنان بیش از چهار هزار و 500 هنرمند اعلام کرد و افزود : سفال و سرامیک، بافته‌های داری شامل گلیم، جاجیم، گلیچ و گبه، دست‌ بافته‌های سنتی شامل کرباس بافی، دستمال‌بافی، حوله بافی و چادرشب بافی و صنایع دستی چوبی از جمله منبت، معرق، مشبک و تراش سنگ از عمده‌ترین تولیدات صنایع دستی در استان است.
وی از جمله فعالیت های انجام شده در سال 94 برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی استان را مرمت خانه های صنایع دستی برای حمایت از صنعتگران که توان ایجاد کارگاه را در مدت کوتاه ندارند، معرفی صنعتگران شناسایی شده به اداره کل فنی و حرفه ای برای اخذ کارت مهارت فنی و خرید بعضی محصولات فرهنگی از هنرمندان کم توان عنوان کرد.
صفاخواه خاطرنشان کرد : حمایت از کارگاه های صنایع دستی، اهداء گواهینامه حضور صنعتگران در نمایشگاه ها، برپایی بازارچه های صنایع دستی در استان ، انتخاب یک اثرصنایع دستی استان جهت شرکت در نشان بین المللی صنایع دستی و خرید تجهیزات نمد مالی از دیگر فعالیت های انجام شده در این بخش است.
وی تعداد هنرمندان بیمه شده را یک هزار و 104 نفر اعلام کرد و گفت: در زمان حاضر 29 شرکت تعاونی صنایع دستی در استان وجود دارد که 18 تعاونی از این تعداد فعال است.
وی با بیان اینکه 18 فروشگاه صنایع دستی در استان فعال است، افزود: 860 فقره مجوز سه گانه ( پروانه تولید انفرادی ،پروانه تولید کارگاهی و جواز تاسیس ) نیز برای هنرمندان استان صادر شده است.
صفاخواه با اشاره به اینکه تا کنون 23 اثر صنایع دستی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، گفت: برای نخستین بار کد مهارت شغل برای رودوزیهای مهدیشهر اخذ شده است.
وی به انعقاد تفاهم‌نامه با کمیته امداد شهرستان‌های سرخه و سمنان برای آموزش قلم زنی به مددجویان اشاره کرد و افزود: تاکنون جلسات متعددی با صندوق مهر امام رضا برای تسهیل شرایط پرداخت وام به صنعتگران برگزار شده است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از معرفی 19 استادکار صنایع دستی به فنی و حرفه ای برای دریافت کارت استادکاری خبر داد و گفت: برگزاری دوره آموزشی بسته بندی کالا برای هنرمندان صنایع دستی با همکاری اتاق بازرگانی از دیگر فعالیتهای انجام شده برای ترویج و حمایت از صنایع دستی است.
وی با اشاره به مهم ترین برنامه های معاونت صنایع دستی استان در سال جاری گفت: معرفی استان به عنوان قطب سفال و سرامیک هنری کشور با توجه به وجود پتانسیل های موجود، آموزش پیشرفته تولید کنندگان برای بهبود کیفیت تولیدات صنایع دستی و ارائه راه کارهای حمایتی برای صادرات صنایع دستی از این برنامه هاست.
صفاخواه مستندنگاری و حفظ هنرهای سنتی و صنایع‌ دستی بومی، توسعه زیر ساخت‌های اولیه از جمله بازارچه‌ها، مراکز ترویج و خانه های صنایع دستی، ترویج و آشنا کردن کودکان و دانش آموزان با صنایع دستی و تجهیز ابنیه تاریخی احیا شده با کمک هنرمندان صنایع دستی استان به صورت کارگاه، مرکز آموزش و فروشگاه را از دیگر برنامه های آینده این معاونت اعلام کرد.
وی تصریح کرد : پیگیری، احیا و مرمت خانه صنایع دستی سمنان، فراهم کردن امکانات برای آشنایی صنعتگران با صنایع دستی استان های همجوار، پیگیری ایجاد موزه صنایع دستی، پیگیری و تجهیز و راه اندازی کارگاه تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و زیور آلات سنتی و پیگیری ایجاد بازارچه فروش دائم صنایع دستی از دیگر برنامه های آتی این معاونت است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ، برگزاری جشنواره ، تعریف پروژه های پژوهشی در زمینه صنایع دستی استان، احیا و مستند سازی هنرهای فراموش شده در استان و پیگیری بسته بندی کالاهای صنایع دستی و ترغیب هنرمندان به داشتن بسته بندی مناسب را از جمله برنامه های مهم در دست اجرای این نهاد برشمرد.
صفاخواه از جمله مشکلات این معاونت را نداشتن توانایی برای برنامه ریزی در خصوص بسیاری از ساختمان های آموزشی به دلیل تعلق آن به هیات تصفیه، در معرض تخریب قرار داشتن ساختمانهای آموزشی در ابرسیج- نردین وعدم توانایی اداره کل در مرمت آن به دلیل تعلق آن به هیات تصفیه و کمبود نیروی انسانی تخصصی در حوزه ستادی وشهرستان ها عنوان کرد.
وی تقسیم نشدن عادلانه فرصت‌ها در استانها بین حوزه‌های تخصصی(میراث فرهنگی- گردشگری- صنایع دستی)، نبود تعامل مناسب بین حوزه‌های ستادی و کارشناسان ومعاونت های استان، نبود اعتبارمناسب برای انجام تمام وظایف تکلیفی و نبود زیر ساختهای مناسب را از دیگر مشکلات عنوان کرد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، توانایی نداشتن اتحادیه ها و تعاونی‌ها در انجام امور و مشخص نبودن حوزه اختیارات آن ها، تامین نشدن هزینه برگزاری نمایشگاه ها، نبود موسسات مجری دوره های آموزشی در سطح بعضی از شهرستان ها به خصوص در دوره های به آموزی، فقدان بازارچه فروش دائمی صنایع دستی و موزه صنایع دستی در استان با وجود پیگیری های بسیار را از جمله مشکلات فراو ذکر کرد.

52 رشته صنایع دستی در استان سمنان فعالیت دارد.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82059797/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم