جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

برگزاری نخستین جشنواره ملی گل غلتان در کاشان


 کاشان - ایرنا - نخستین جشنواره ملی گل غلتان در قالب آیین مطهر کردن نوزادان با گل محمدی همراه با پیوند زوج کاشانی روز پنجشنبه همزمان با عید مبعث در خانه تاریخی آل یاسین (خانه ملل) کاشان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، آیین گل غلتان ویژه نوزادانی است که نخستین بهار زندگی را می‌گذرانند و این آیین بیشتر توسط مادر، خاله، عمه و مادربزرگ انجام می‌شود.

گل غلتان بدین شکل است که اگر تولد نوزاد با فصل بهار و زمان رویش گل‌های محمدی مصادف باشد، تعدادی از زنان فامیل ابتدای روز برای چیدن گل با ذکر صلوات و خواندن ابیاتی به باغ و مزارع می‌روند و پس از جمع آوری گل‌های چیده شده و پرپر کردن آن ها، نوزاد را حمام کرده و بدنش را خشک می‌کنند، سپس میان پارچه‌ای سفید که گلبرگ‌ها در آن ریخته شده می‌خوابانند و چهار نفر از اعضای خانواده چهار گوشه پارچه را با صلوات و شعرخوانی، در گل می غلتانند.

آیین گل غلتان توسط گروه سنتی منطقه فرهنگی کاشان بزرگ با لباس محلی همراه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد (ص) اجرا می‌شود. 

اجرای آیین بومی و سنتی گل‌غلتان ریشه در باورهای قدیمی مردمان این دیار دارد و چند سالی است به شکل جشنواره‌های مختلف برگزار می‌شود که امروز نیز به منظور ایجاد شادابی و امید بخشی به خانواده‌ها و گردشگران نخستین بار در این جشنواره ملی برگزار شده است.

دفع آفات و امراض، حساسیت‌های پوستی و فصلی از خواص آیین گل‌غلتان با اجرای گروه سنتی موسیقی سنتی اسب چوبی از شورای فرهنگی روستای حسین آباد کویر، ایستگاه گریم کودکان، استقرار آتلیه عکاسی برای خانواده‌ها از آیین گل غلتان، موسیقی شاد، اجرای نمایش گروه هنری کاشانه، برگزاری مسابقه و سرگرمی برای کودکان و دیگر برنامه‌های فرهنگی آموزشی این جشنواره است.

 منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/82062589/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم