جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

چشمه معدنی دیگ رستم ثبت ملی شد

 تهران - ایرنا - یکی از چشمه های معدنی مهم در جنوب خراسان جنوبی که به دیگ رستم شهرت دارد، در فهرست میراث طبیعی و ملی به ثبت رسید.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، پرونده پیشنهاد ثبت چشمه معدنی دیگ رستم طبس در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ 8/2/95 در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد پس از تایید کارشناسان در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد. 

زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی در این خصوص گفت: چشمه رستم یکی از چشمه های معدنی مشهور در جنوب خراسان جنوبی است که به دیگ رستم شهرت دارد.

او گفت: دیگ رستم چشمه ای است که در اطراف محل جوشش آن و مسیری که آب به طرف پائین طی 

می کند همه به رنگ زرد است که دلیل آن وجود گوگرد در این چشمه است. 

به گفته ملکوتی، حرارت آب چشمه بسیار بالا و در محل خود چشمه در آستانه جوشیدن است. پس از طی حدود 200 متر آب به داخل استخری هدایت می شود. طی این مسیر، آب کمی از گرمای خود را از دست می دهد و در محل استخر حرارت آن به حدی است که می توان در داخل آب شنا کرد. به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.

ملکوتی خاطرنشان کرد: در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر، منطقه وسیعی پوشیده از سنگهای آتشفشانی وجود دارد که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82065555/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم