کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

مخاچ قلعه و گیلان خواهرخوانده می‌شوند


 مسکو- ایرنا- مسئولان شهر مخاچ قلعه مرکز جمهوری داغستان روسیه در کناره غربی دریای خزر با خواهر خواندگی این شهر و استان گیلان با توجه به پیشینه روابط و همچنین اشتراک منطقه ای موافقت کرده اند.

به گزارش ایرنا، پایگاه نشریه هفتگی آرگومنتی ایفاگتی در این باره نوشته است: شهر مخاچ قلعه با استان گیلان قرارداد خواهرخواندگی می بندد که توافق اولیه آن دوازدهم آوریل (24 فروردین 1395)در جریان مذاکرات یک هیات ایرانی با مقام های این شهر در داغستان به دست آمده است.

بنا به این گزارش، گروهی از شرکت های سرمایه گذآری ایرانی پیشنهاد قرارداد خواهرخواندگی گیلان و مخاچ قلعه را مطرح کردند که موسی موسایف شهردار این شهر از آن استقبال کرده و دستور تهیه اسناد لازم را داده است.

همچنین در جریان دیدار هیات ایرانی با عبدالسلام گامیدوف نخست‌وزیر داغستان برای سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری در این جمهوری مذاکره شد.

داغستان جزیی از خاک ایران زمان سلطنت فتحعلیشاه قاجار همراه بخش های زیادی از دیگر مناطق کشور براساس قرارداد گلستان از پیکره کشور جدا شد و به اشغال روسیه تزاری در آمد.

در فصل سوم این قرارداد آمده است: (در ازای) صلحنامه ولایات قراباغ و گنجه که الآن موسوم به الیزابت پول است و الکای خوانین نشین شکی، شیروان، قوبٌه، دربند، بادکوبه و هر جا از ولایات طالش را با خاکی که الآن در تحت تصرف دولت روسیه است و تمامی داغستان، گرجستان، محال شوره گل، آچوق باش، کورنه، مینگرلی، آبخازی و تمامی الکا و اراضی که در میانه قفقازیه و سرحدات معینه الحاله بوده و نیز آنچه از اراضی دریای قفقازیه الی کنار دریای خزر متصل است مخصوص و متعلق به ممالک آمپیریه روسیه است می داند.

جمهوری داغِستان (سرزمین کوهی) با 50 هزار و 300 کیلومتر مربع مساحت و حدود سه میلیون نفر جمعیت در سواحل غربی دریای خزر و در قسمت شرقی ناحیه قفقاز واقع شده و مرکز آن مَخاچ‌قلعه بزرگ ترین شهر این جمهوری است. 

دربند دومین شهر داغستان نیز با تاریخ پنج هزار ساله کناره خزر که از دوره ساسانیان تا قاجار شمالی‌ترین نقطه و دژ مرزی ایران به‌شمار می‌آمد، به عنوان ایرانی ترین، فارسی ترین و شیعی ترین شهر فدراسیون روسیه شهرت دارد و از دو هزار سال قبل تا کنون بافت و هویت سنتی خود را حفظ کرده و به همین دلیل در یونسکو ثبت شده است.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

http://www.irna.ir/fa/News/82066738/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم