جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

معاون میراث فرهنگی: 40 اثر تاریخی آماده ثبت جهانی است

مراغه - ایرنا - معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت: بیش از 40 فقره پرونده مربوط به آثار تاریخی کشور در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (UNESCO) در نوبت مجوز ثبت جهانی است.
معاون میراث فرهنگی: 40 اثر تاریخی آماده ثبت جهانی است
اسدالله درویش امیری، شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه گردشگری شهرستان هشترود با بیان اینکه هم اکنون 19 اثر تاریخی کشور ثبت جهانی شده است، افزود: اکنون صنعت گردشگری سهم زیادی در اقتصاد جهان به خود اختصاص داده و کشورها به‌ خوبی و شایستگی از این صنعت استفاده و درآمد هنگفتی از صنعت گردشگری کسب کرده اند.
وی با بیان اینکه ایران با داشتن بیش از یک میلیون مکان تاریخی که مانندی در هیچ جای دنیا ندارد، اظهار کرد: از این تعداد 100 هزار مکان تاریخی و فرهنگی شناسایی شده و بیش از 900 هزار مکان تاریخی هنوز شناسایی نشده و 32 هزار اثر نیز ثبت و دارای شناسنامه و هویت تاریخی است.
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری همچنین گفت: این سازمان از صنایع دستی شهرستان ها حمایت مالی می کند.
درویش امیری گفت: هم اکنون 70 قنات زنده در کشور شناسایی شده که در استان های کرمان، خراسان جنوبی، یزد و اصفهان متمرکز و دارای شناسنامه بوده که در حال ثبت جهانی هستند.
وی در آیین بازدید از قلعه باستانی ضحاک و مسجد جامع هشترود نیز گفت: در حاشیه این قلعه، امکانات مناسب برای ارائه خدمات رفاهی - اجتماعی به گردشگران ساخته می شود.
درویش امیری، با بیان اینکه باید مراحل ثبت جهانی این اثر آغاز شود، اضافه کرد: ساخت آلاچیق از سازه های سنگی و آهنی در اطراف این قلعه ممنوع بوده و باید از سازه های چوبی استفاده شود.
فرماندار هشترود نیز در این جلسه خواستار ثبت جهانی قلعه ضحاک شد و گفت: برای جذب توریست و گردشگر باید این قلعه به جهانیان شناسانده شود.
حسن مستفید، تکمیل طرح نیمه تمام جاده سلامت هشترود را خواستار شد. 
قلعه ضحاک در۲۰ کیلومتری جنوب شرق هشترود در استان آذربایجان شرقی واقع و نام محلی این قلعه ' نارین قالا ' است. این دژ تاریخی بازمانده‌ای از دوران اشکانیان که احتمال داده می شود معبدی زرتشتی و یا محلی برای پادگان نظامی محلی بوده‌ است.

شهرستان هشترود با حدود 70 هزار نفر جمعیت در 120 کیلومتری جنوب شرقی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است. 

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82071383/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم