جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

آغداشلو، یکی از آثار باغ نگارستان را مرمت کرد


با آغاز مرمت 'صف سلام فتحعلی شاه قاجار' و حضور آیدین آغداشلو در باغ موزه نگارستان، بخشی از این اثر توسط او مرمت شد.
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی – چندی پیش خبر انتقال مجموعه 55 قطعه نقاشی دیواری با بستر گچی (فرسک) با عنوان "صف سلام فتحعلی شاه قاجار" به باغ نگارستان منتشر شد.
به گزارش CHN، این نقاشی ها برای پژوهش، در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته بود و پس از مطالعات تکمیلی میدانی و مطالعات تطبیقی لازم، براساس شواهد تاریخی، مشخص شد این قطعات نقاشی دیواری متعلق به قصر نگارستان دوره قاجاریه در تهران (باغ نگارستان فعلی واقع در میدان بهارستان) بوده که در دوره پهلوی با تغییر کاربری این بنا، مجموعه نقاشی دیواری صف سلام فتحعلی شاه به طرز ماهرانه ای از دیواره اصلی جدا شده و به صورت قطعات مجزا واچینی شده اند.
از این رو در فروردین ماه 94 بود که این نقاشی‌ها به محل هویت اصلی تاریخی خود یعنی باغ موزه نگارستان منتقل شدند تا پس از مرمت، در محل خود نصب شوند.
این روزها نیز مراحل مرمت این آثار در حال انجام است. چنانکه بخشی از این نقاشی‌ها توسط آیدین آغداشلو نیز مرمت شده‌است.  
«آیدین آغداشلو» هنرمند پیشکسوت و نگارگر بجسته در صفحه اینستاگرام خود دراین باره اینچنین نوشت: «هفته پیش قرار بود برای بازدید یک نقاشی دیواری عظیم دوره فتحلیشاه قاجار به باغ موزه نگارستان بروم که بچه‌های آنجا مشغول مرمتش بودند و چه قدر هم خوب کار کرده بودند. از من هم خواستند مشارکت کنم و من هم به خاطر این که در این افتخار سهیم باشم یکی از صورت‌ها را در همان جا مرمت کردم که عکس قبل و بعد از مرمت را می‌بینید.»

لازم به ذکر است، این نقاشی ها دارای ابعادی حدود 20 متر طول و 2.5 متر ارتفاع هستند که در نوع خود یک مجموعه نقاشی دیواری بی نظیر و منحصر به فرد محسوب می‌شوند.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی 

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=117529&Serv=3&SGr=22 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم