کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

کشف یک محوطه دوران مس سنگی در البرز

کرج - مسئول حوزه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز از کشف یک محوطه نویافته دوران مس سنگی (کالکولیتیک) در استان البرز خبر داد.
فرزان احمدنژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، از کشف بقایای سقف و کف در یک محوطه نویافته مربوط به دوره مس سنگی متاخر در استان خبر داد و گفت: محوطه ایی تاریخی در شهرستان نظرآباد سال ۱۳۹۱ شناسایی شد و تعدادی سفالینه نیز به دست آمد.

احمدنژاد در خصوص کشف محوطه نویافته دوران مس سنگی (گازرسنگ شمالی) گفت: در این بازدید علاوه بر سفال به بقایای کوچکی از سقف و کف یک معماری کشف شده است و با توجه به شواهد و داغی های موجود بر روی این بخش از سقف به نظر می رسد که ابتدا با قرار دادن نی های کوچک به صورت عمودی و افقی تودرتو (سبک بافتن حصیر) تیر سقف را آماده می کردند و سپس ملات آماده شده را با فشار داخل سقف آماده شده با نی قرار می دادند و سپس بخش بالایی سقف را سیقلی می کردند.
پایش آثار تاریخی در البرز به صورت دوره ای

وی در ادامه گفت: با توجه به بررسی های انجام شده بر روی سفال های این تپه مشخص شده است که احتمالا محوطه ای تک دوره ای و مربوط به دوره مس سنگی متاخر بین ۵۸۰۰ تا ۵۳۰۰ سال پیش باشد.

احمدنژاد اضافه کرد: به احتمال فراوان این تپه روستای کوچکی در نزدیکی ازبکی بوده و با توجه به شواهد به دست آمده به شدت تحت تاثیر محوطه ازبکی قرار داشته است.

مسئول حوزه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در ادامه خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان به صورت دوره ای در حال پایش آثار تاریخی استان است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه تپه های تاریخی استان مورد پایش و ارزیابی کارشناسان باستان شناسی قرار می گیرد، گفت: ساخت و سازهایی که در نزدیکی محوطه های تاریخی انجام می شود،  آمار حفاری های غیر مجاز و همچنین فرسایش طبیعی تپه های تاریخی مورد ارزیابی و بررسی های کارشناسانه قرار می گیرد.

منبع خبر : خبرگزاری مهر  

http://www.mehrnews.com/news/3690390/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم