کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

آماده‌سازی میدانی معبد آناهیتا در دستور کار قرار می‌گیرد

معاون میراث فرهنگی گفت: از آنجایی که معبد آناهیتا در فهرست موقت میراث جهانی است برای پیشبرد فرآیند پرونده لازم است سریعتر آماده‌سازی میدانی این معبد در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ معبد آناهیتا به عنوان یکی از بزگترین بناهای سنگی در ایران در شهر کنگاور و در استان کرمانشاه قرار دارد. گفته می شود معبد آناهیتا دومین بنای سنگی ایران پس از تخت جمشید است که همواره مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی، باستان شناسان و پژوهشگران قرار می گیرد.

با این وجود محمدحسن طالبیان معتقد است که ساماندهی و حفاظت از این محوطه تاریخی باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به ثبت معبد آناهیتا در فهرست آثار موقت جهانی گفت: معبد آناهیتا در کنگاور یکی از سایت های مهم ایران به شمار می رود و از آنجایی که این سایت تاریخی در فهرست آثار موقت قرار دارد لازم است که آماده سازی میدان این محوطه هر چه سریعتر انجام بگیرد.

به گفته طالبیان، در سالهای گذشته اقدامات بسیاری باید برای ساماندهی محوطه انجام می گرفت از جمله ساماندهی سقف امامزاده ای که در آن محدوده است. با توجه به اینکه هیچ نهادی با توسعه امامزاده مخالف نیست اما سقف آن باید با هماهنگی اداره اوقاف استان بازطراحی شود و متناسب با شان امامزاده و این سایت تاریخی باشد.

او گفت:لازم است هر چه سریعتر اقدامات مربوط به پاکسازی گیاهان و علف های هرز در محوطه انجام بگیرد و در مرحله بعد نیز خدمات مربوط به گردشگران مثل مسیر بازدید کنندگان، اطلاع رسانی، نصب تابلو، تجهیز کارگاه و پایگاه برای شروع کارگاه های مرمتی آغاز شود.

آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور افزود: پس از آنکه اقدامات مربوط به خدمات گردشگران در محوطه انجام شد پیش بینی شده تا ساختمان هایی که داخل محوطه وجود دارند آزادسازی و تملک شوند. به طوری که طبق برنامه ریزی های انجام شده پس از تملک این بناها قرار است خدمات پشتیبانی مجموعه در آنجا استقرار پیدا کند.

طالبیان همچنین از تهیه نقشه های منظری معبد آناهیتا خبر داد و گفت: ترمیم حصار پیرامون معبد و همچنین تهیه نقشه و طرح جامع منظری از جمله فعالیت هایی است که امید می رود در برنامه ای بلند مدت انجام گیرد.

منبع خبر : خبرگزاری مهر 

http://www.mehrnews.com/news/3691495/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم