جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

واگذاری 22 ساله، 28 خانه تاریخی به شهرداری شیراز

طی مراسمی که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در شیراز برگزار شد، سند واگذاری 28 خانه تاریخی و ارزشمند در بافت تاریخی شیراز به شهرداری این شهر به امضاء رسید.
خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - در این رابطه مصیب امیری مدیر کل میر اث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: این سند همکاری با هدف حفاظت، مرمت، احیاء و تغییر کاربری برخی از خانه‌های تاریخی- ثبتی شیراز که در مالکیت سازمان میراث فرهنگی فارس است امضا شد که طی آن این خانه‌ها به مدت 22 سال برای مرمت، حفاظت، احیاء و تغییر کاربری مناسب به شهرداری شیراز واگذار می‌شود.
به گفته وی کاربری که برای این 28 خانه تاریخی در نظر گرفته شده شامل هتل، بازارچه‌های سنتی صنایع دستی،سفره خانه‌های سنتی، کتابخانه، زائر سرا و مرکز فرهنگی است.
امیری در ادامه اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های به عمل آمده خانه‌های تاریخی بصیر السلطنه، توحیدی، قلم فرسا و رسول کاظمی به واحد اقامتی (هتل) و خانه‌های تبارکی، روا، خوشوقت، مقتدری، اسداللهی، سلیمانی نیا، قنواتی و گواهیان نیز به زائر سرا تبدیل خواهند شد .
مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: قرار است خانه‌های تاریخی عباسی،وفا کیش،محمد برقی و گنجی زاده نیز طبق این سند واگذاری به بازارچه صنایع دستی تغیر کاربری یابند. همچنین خانه‌های محمدی، آقایی، نادر زارع و کلاهی به سفره خانه سنتی و خانه‌های کبری هموار و قربان زارع به مرکز فرهنگی (علوم قرآنی) تبدیل می شوند.
 امیری در ادامه اضافه کرد: خانه شوریده شیرازی نیز به مرکز فرهنگی هنری تغییر کاربری می یابد. وی همچنین از تبدیل خانه‌های تاریخی کدیور، داوود زارع و رضا قلی اردکانی به کتابخانه خبر داد و گفت: طبق پیش بینی‌ها خانه مدرسی و خانه قاضی هم به دفتر طرح و فضای باز جلو خان فراخوان مجموعه تبدیل می شوند .
علیرضا پاک‌فطرت، شهردار شیراز، نیز در این جلسه با بیان این‌که طرح این توافق‌نامه 31 فروردین‌ماه 94 از سوی وی به معاون اول رییس جمهور ارائه شده است، گفت: این پیشنهاد در گذشته هم ارایه شده بود، اما هیچ یک از معاونان رییس جمهور در دولت‌های قبل با آن موافقت نکردند.
وی افزود: بر اساس تاکید معاون رییس‌جمهور، برای تشویق مردم به منظور حضور در بافت تاریخی با هدف رونق این بافت‌ها، چنین تفاهم‌نامه‌ای امضا و مبادله شد. 
شهردار شیراز با بیان این‌که این نخستین قرارداد در کشور به شمار می‌آید که هدف آن را زنده‌سازی بافت تاریخی است، گفت: بافت تاریخی شیراز از بافت‌های ارزشمند کشور است که ما برای احیاء آن نخستین قدم را برداشته‌ایم و امیدواریم مردم و سرمایه‌گذاران هم پشت سر ما حرکت کنند.
او با اشاره به مصوبات شورا در اعمال تخفیف‌ها برای مالکان خانه‌های موجود در بافت تاریخی، اظهار کرد: جنبه‌های فرهنگی ـ اجتماعی این قرارداد بسیار قوی است و امیدواریم مردم اصیل شیراز با این اقدام به بافت تاریخی بازگردند و رونق آن را مسبب شوند.
پاک‌فطرت بیان کرد: براساس این توافق‌نامه، 28 منزل میراثی در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، 17 باب باید نوسازی شود و 11 منزل میراثی هم باید احیاء و مرمت شود.
شهردار شیراز با اشاره به نظارت میراث فرهنگی بر روند کار، از انجمن دوستداران میراث فرهنگی دعوت کرد که در این مسیر شهرداری را یاری دهند و گفت: این بناها بعد از مرمت به مدت 22 سال در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد که بهره‌برداری کند.

پاک‌فطرت با بیان این‌که برای مرمت این خانه‌ها 40 میلیارد تومان نیاز است، افزود: برای مرمت کامل این بناها، فراخوان همراهی بخش خصوصی منتشر خواهد شد و امیدواریم بانک‌ها نیز ما را کمک و همراهی کنند.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی  

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=117644&Serv=3&SGr=22 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم