کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

پایش و رسیدگی به درختان باغ فین در اولویت قرار گرفت

دستورالعمل پایش و رسیدگی به درختان باغ فین در نشست هم اندیشی آسیب شناسی درختان باغ فین در اولویت قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ باغ فین کاشان از جمله باغ های جهانی و میراث جهانی ایران که حمام فین در آن قراردارد دارای ۵۷۹ اصله درخت سرو و ۱۱ اصله درخت چنار است.

با این وجود اغلب درختان این باغ که بین ۱۰۰ تا ۴۷۰ سال سن دارند، طی پانزده سال گذشته به دلیل کوتاهی و اشتباهاتی که در نگهداری آنان صورت گرفته دچار خشکی و بیماری شده اند.

«محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید به اینکه درخصوص حفاظت از درختان فین با چالش بزرگی مواجه هستیم و لازم است که هر چه سریعتر اقدامات مربوط به حفاظت از این درختان در دستور کار قرار بگیرد گفت: باغ فین یکی از باغ های جهانی کشور محسوب می شود که در دوره های گذشته بویژه ده سال اختر به دلیل اشتباهات که در نحوه حفاظت از این درختان صورت گرفت، با آسیب های جدی مواجه شده اند به طوری که تعدادی از این درختان خشک و تعدادی دیگر قطع شدند.

او گفت:در نشست هم اندیشی که با متخصصان باغات کشور انجام شد و همچنین با همکاری موسسه تحقیقات و منابع جهاد کشاورزی در مجموعه باغ فین تعداد زیادی نهال کاشته شد.

آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور اعلام کرد: با اینکه تعداد زیادی نهال جایگزین درختان خشک و قطع شده است اما اقدامات پژوهشی و اجرایی در رابطه با این درختان باید به طور مستمر انجام بگیرد. از همین رو با مسئولان استان اصفهان و کاشان و تعدادی از متخصصان طبیعی و جهاد کشاورزی جلسه ای برگزار کردیم تا یک کارگروه مشترک در کارگاه باغات شکل بگیرد.

به گفته طالبیان، تفاهم نامه ای نیز با موسسه منابع و تحقیقات جهادکشاورزی منعقد شده است تا طبق این تفاهم نامه همزمان با فعالیت های اجرایی پایش و رسیدگی به درختان خشک شده انجام شود. همچنین دستورالعملی برای حفاظت از باغات تدوین شده که پس از تصویب در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی به باغات ملی و جهانی ابلاغ می شود.

معاون میراث فرهنگی تاکید کرد: با توجه به مشکلاتی که در اثر کهولت سن برای برخی از درختان باغ فین بوجود آمده دستورالعملی تدوین شده است تا با اعتبار ویژه ای که برای این درختان در نظر گرفته شده بحث حفاظت از آنها با جدیت دنبال شود. برای حفاظت و نگهداری باغات لازم است که از تجربیات باغبانان سنتی بهره گرفته شود.

منبع خبر : خبرگزاری مهر 

http://www.mehrnews.com/news/3694753/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم