جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

بررسی های دیرین اقلیم شناسی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد انجام شد

تهران - ایرنا - مطالعات دیرین اقلیم شناسی و زمین باستان شناسی در دشت پاسارگاد، براساس تفاهمنامه همکاری مشترک هیات باستان شناسی ایران و فرانسه انجام شد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرپایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: براساس مطالعاتی که در دشت پاسارگاد در زمینه های مختلف مورفولوژی دشت و زیرساخت هیدرولیکی آن، زمین شناسی منطقه، وضعیت اولیه پوشش گیاهی در محوطه، کشاورزی باستان، شرایط آب و هوایی و غیره انجام شد، وضعیت محیط زیست پاسارگادِ دوره هخامنشی مورد ارزیابی علمی قرار می گیرد.
به گفته حمید فدایی، سرپرستی مشترک تیم ایران و فرانسه با سباستین گندت و کوروش محمدخانی است که گروه تحت سرپرستی آنها دارای تخصص های زمین باستان شناسی، متخصص هیدرولوژی، دیرین گیاه شناس و متخصص آنالیز گرده های گیاهان هستند که از مرکز خاورمیانه باستان دانشگاه لیون 2 فرانسه و مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه در این برنامه شرکت دارند.
وی ادامه داد: با انجام این مطالعات ضمن ارایئ تصویری از گذشته دشت پاسارگاد، نقشه زمین باستان شناسی محوطه با جزییات ژئومورفولوژی آن نیز تهیه خواهد شد.
به گفته فدایی، انجام این مطالعات چشم انداز درستی از ظرفیت های زیست محیطی منطقه برای الگوی شهری پاسارگاد در دوره باستان در اختیار می گذارد و بازسازی چشم انداز هخامنشی پاسارگاد و قلمرو آن را ممکن می کند.
وی افزود: این مطالعات در کنار اندازه گیری های ژئوفیزیکی که در فصل گذشته توسط هیات مشترک آغاز شد، در ارائه شناخت امروزی و شفاف تر ما نسبت به شهر پاسارگاد و از جمله ارائه الگوی سکونتگاهی آن موثر خواهد بود.

براساس تفاهمنامه همکاری مشترک هیات باستان شناسی ایران و فرانسه، مطالعات دیرین اقلیم شناسی و زمین باستان شناسی در دشت پاسارگاد طی 10 روز انجام شد

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82130610/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم