جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

موزه نقاشی پشت شیشه یا انبار تابلوهای نمایشگاهی

گاه تا یک ماه بعد از پایان نمایشگاهها، صاحبان آثار نمی‌آیند آثارشان را ببرند و مسئولان موزه نقاشی پشت شیشه برای اینکه تابلوها آسیب نبینند نمی‌توانند آنها را از روی دیوار بردارند.
خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی – مهجور و تنها در یکی از خیابانهای قدیمی منطقه 12 تهران جای گرفته است. خیابانی که زمانی محل بسیاری از خانه‌های اعیانی بود. امروز از آن خانه‌ها تنها معدود بناهایی باقی مانده است که اکثر آنها رو به احتضار هستند. خانه تاریخی خیابان هدایت معروف به خانه ظهیرالاسلام، خانه صادق هدایت و همین بنای موزه پشت شیشه برخی از تک بناهای به جای مانده در خیابان هدایت (شهید قائدی) هستند.
 موزه پشت شیشه در در اوایل دوران قاجار ساخته شد و متعلق به دکتر شقاقی پزشک متخصص ریه بوده است. معماری این بنا تلفیقی از معماری دوران قاجار با سبک اروپایی است. این بنا از طرف ورثه دکتر شقاقی به شهرداری تهران اهدا شد و در سال 1377 شهرداری پس از مرمت و بازسازی آن را به سازمان میراث فرهنگی واگذار کرد.
این موزه  به همراه موزه‌های آبگینه و سفالینه، رضا عباسی و فرش چهار موزه زیرمجموعه اداره کل میراث استان تهران است که همچون سه موزه دیگر با مشکلات زیادی روبه رو است.
موزه نقاشی پشت شیشه، موزه‌ای است سوت و کور در میانه خیابان هدایت که به گفته یکی از راهنمایانش گاه حتی دو ماه یک بار هم کسی به دیدنش نمی‌آید.
موز دو طبقه دارد، که هر دو طبقه به نمایش آثار دائمی موزه اختصاص دارد اما در صورت برگزاری نمایشگاه، تابلوهای موزه‌ای طبقه همکف به مخزن موزه منتقل می‌شوند و جای خود را به آثار نمایشگاهی می‌دهند. آثاری که گاه بعد از پایان زمان نمایشگاه مدتها روی دیوارهای موزه باقی می‌مانند.
اوایل خرداد ماه در ظهر یک روز نسبتا گرم برای اولین بار به دیدن موزه رفتم؛ اما متاسفانه آنچه که دیدم به نظرم شباهتی به تنها موزه تخصصی نقاشی پشت شیشه در خاور میانه، آنچنان که کارشناسان ادعا می‌کنند، نداشت. ناهماهنگی میان آثار دائمی موزه و آثار نمایشگاهی نه فقط در کیفیت نقاشی‌های پشت شیشه بلکه در قابهای آنها هم به خوبی مشهود بود. 
در طبقه همکف اندکی تابلوی موزه‌ای به چشم می‌خورد و بیشتر دیوارهای این طبقه به تابلوهای نمایشگاهای اختصاص داشت که هیچ ذوقی را در بیننده ایجاد نمی‌کرد. مخصوصا بعد از بازدید ازطبقه اول موزه که فقط به آثار قدیمی در آن به نمایش در آمده بود این تفاوت مشهودتر می‌شد.
یکی از مسئولان موزه به خبرنگار‌ CHN  گفت: گاهی حتی تا یک ماه بعد از پایان نمایشگاهها صاحبان آثار نمی‌آیند آثارشان را ببرند و ما هم از ترس اینکه تابلوها آسیب نبیند نمی‌توانیم آنها را از روی دیوار بر‌داریم.
این یعنی محروم کردن بازدید کننده از دیدن آثار موزه‌ای و توفیق اجباری برای دیدن آثار نمایشگاهی که بیش از آنکه جنبه موزه‌ای و هنری داشته باشند تابلوهای بازاری هستند.    
وجود یک بخاری در طبقه همکف آن‌هم در شروع سومین ماه بهار توجیهی ندارد هرچند وقتی با صحنه صندلی رها شده در مقابل یک تابلو مواجه می‌شوم دیگر چندان به دنبال توجیه وجود بخاری نمیگردم. 
تابلوهای بی‌شناسه و بی‌هویت نیز چیز تازه‌ای در موزه‌ها، مخصوصا موزه‌های زیر مجموعه میراث استان تهران نیست؛ و نبود چنین نقصی در این موزه‌ها بیشتر باعث تعجب خواهد شد. البته شناسه‌های موجود نیز حداقل اطلاعات را دارند و در بسیاری از آنها دوره زمانی تابلو مشخص نیست. 
تابلویی رها شده در کنار سالن موزه و در جایی که به راحتی در بدترین حالت ممکن قابل دیدن است نشان از بی توجهی و کج سلیقگی دارد. و از همه بدتر آنکه این تابلو در جلوی پنجره قرار گرفته است و تابش مستقیم آفتاب می‌تواند به این تابلو صدمه بزند. 
موزه نقاشی پشت شیشه نیز همچون دیگر موزه‌های زیرمجموعه میراث استان تهران، سایت اطلاع رسانی ندارد و همچنان باید امیدوار و منتظر ماند تا روزی که وعده میراث تهران تحقق پیدا کند و این موزه‌ها صاحب سایت اطلاع رسانی شوند.
چند وقتی است که حیاط مصفای پشت موزه به کافی شاپ تبدیل شده است. وجود این کافه در کنار موزه هر چند خالی از لطف نیست اما ایکاش در طراحی آن سلیقه بیشتری به خرج داده می‌شد.
آثار و فضای موزه که در طول این سالها نتوانسته مخاطب چندانی را به خود جلب کند؛ شاید این کافه بتواند با جذب مردم و علاقمندان آنها را با موزه نقاشی پشت شیشه آشتی دهد. 

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=117679&Serv=3&SGr=22 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم