جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

ثبت چشمه معدنی دیگ رستم در فهرست میراث ملی

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی، از ثبت چشمه معدنی دیگ رستم در 240 کیلومتری طبس با شماره 326 در فهرست میراث طبیعی ملی خبر داد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، فرهاد نظری درباره ثبت ملی چشمه معدنی دیگ رستم گفت: این چشمه مربوط به دوره نئوژن واقع در 240 کیلومتری طبس بعد از روستای نایبند و در فاصله 10 کیلومتر به سمت راور با شماره 326 در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.
دوره نئوژن یکی از تقسیمات دوران سوم زمین شناسی (نوزیستی یا سنوزوئیک) است که بازه زمانی در حدود 20 میلیون سال‌را در بر می‌گیرد.
وی افزود: این چشمه که آب آن از نوع گوگردی است، یکی از چشمه های معدنی مشهور در شمال استان کرمان و جنوب خراسان است که به دیگ رستم شهرت دارد. 
نظری درمورد دمای اب این چشمه گفت: حرارت این چشمه در محل جوشش آن بسیار بالاست، اما پس از طی حدود 200 متر که گرمای خود را از دست می دهد به داخل استخری هدایت می شود که می توان در آن شنا کرد. از این چشمه به دلیل حرارت و املاح موجود در آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.
وی با بیان اینکه در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر سطحی وسیع پوشیده از سنگ های آتشفشانی از نوع بازالت است که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده، افزود: در این منطقه آتشفشانی دیده نمی شود و این سنگها به دلیل جابجایی گسل نایبند در اواخر دوران دوم زمین شناسی به بیرون پرتاب و در سطح وسیعی از زمین پراکنده شده است.
نظری درمورد وجه تسمیه این چشمه به نام دیگ رستم گفت: نامگذاری این چشمه به دلیل صدای قل قل آبی است که در حفره های لابلای سنگ های آتشفشانی و از زیر صخره های سنگی به گوش می رسد و انسان را به یاد دیگ جوش آب می اندازد. آز آنجا که در باور بیشتر مردم ایران چیزهای عجیب که نمی توانستند دلیلی برای آن پیدا کنند نام های اسطوره ای همچون سلیمان، جمشید و رستم به خود می گرفت این چشمه نیز در نزد مردم محلی به نام دیگ رستم نامیده شده است. 

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، این چشمه با امکاناتی همچون رستوران، سرویس های بهداشتی و آلاچیق، روزانه پذیرای گردشگرانی است که با هدف استفاده از این چشمه به این منطقه سفر و یا از این مسیر عبور می کنند.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82136813/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم