کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

پیشینه تاریخی شهرستان بن در چهارمحال وبختیاری مشخص شد

تهران - ایرنا - باستان شناس و پژوهشگر میراث فرهنگی گفت: بررسی های اخیر نشان می دهد که شهرستان بن (بخش شیدا) در چهارمحال و بختیاری دارای پیشینه ای در بازۀ زمانی دوران پیش از تاریخ تا قرون متأخر اسلامی است.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد علی عرب افزود: این بررسی ها بمنظور شناسایی آثار و محوطه های باستانی و تهیه نقشه باستان شناسی استان و کشور انجام شد.
وی گفت: شهرستان بن شامل دو بخش مرکزی به مرکزیت بن و بخش شیدا به مرکزیت روستای یان چشمه بوده که حوزه مورد بررسی بخش شیدا در شمال شهرستان بِن و با جمعیتی بیش از سه هزار نفر است. 
سرپرست هیات باستان شناختی شهرستان بن با بیان اینکه بر اساس روش آمبرژه(یک نوع روش طبقه بندی اقلیمی) اقلیم این منطقه جزء اقلیم ارتفاعات محسوب می شود، افزود: جغرافیای اقتصادی به شدت تحت تأثیر دو منطقه، یعنی منطقه حفاظت شده شیدا (ارتفاعات شیدا) و کناره های پست رودخانه زاینده رود است، چنانکه باغداری و دامپروری پیشه عمده مردمان این بخش را شامل می شود.
وی ادامه داد: از آنجا که بخش عمده زمین سیمای منطقه به صورت تپه ماهوری است، بنابراین برای بررسی آن، شیوه پیمایش سطحی فشرده و نشان گیری از ساکنان محلی به کار گرفته شد. 
به گفته عرب، در این پروژه آثار باستانی از جمله تپه ها و محوطه های باستانی، ابنیه (مساجد، قلاع و خانه ها قدیمی ...) و رشته قنات هایی با پیشینه کهن مورد بررسی قرار گرفته و ثبت شدند که بر اساس اطلاعات به دست آمده از آنها می توان برای این منطقه پیشینه ای در بازۀ زمانی دوران پیش از تاریخ تا قرون متأخر اسلامی را در نظر گرفت. 
این باستان شناس افزود: براساس این عملیات میدانی در مجموع 62 اثر باستانی مورد شناسایی قرار گرفت، که از این تعداد 13 محوطه و اثر متعلق به دوران اسلامی (قرون میانه و متأخر)، هفت محوطه تاریخی - اسلامی، 27 محوطه تاریخی (عمدتا اشکانی و ساسانی)، شش محوطه پیش از تاریخی، سه محوطه پیش از تاریخی و شش رشته قنات را شامل می شوند.

به گفته وی بخش عمده این آثار در دشت سیلابی حوزه رودخانه و سد زاینده رود و در ارتفاع 2000 تا 2200 متری از سطح دریا واقع شده اند.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82144170/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم