جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری در تبریز شروع شد

تبریز- ایرنا - دومین جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری با حضور مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور و مدیران میراث فرهنگی استان های شمالغرب چهارشنبه شب در تبریز شروع شد.
به گزارش ایرنا ، نخستین جشنواره به میزبانی استان مازندران و با مشارکت استان های گیلان، گلستان و قزوین از ?? تیر تا ? مردادماه در رامسر برگزار شده است.
دومین جشنواره با مشارکت استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل به عنوان استان های منطقه دو از 13 تا 15 مرداد ماه به مدت سه روز برگزار می شود.
این جشنواره در دو بخش اصلی عرضه و مسابقه برگزار می شود و داوری در مرحله مسابقه توسط داوران مطرح کشور انجام خواهد شد و در هر بخش از هر استان 3 برگزیده برای حضور در جشنواره تهران انتخاب خواهند شد.
مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور و دبیر جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری شامگاه چهارشنبه در آئین گشایش این جشنواره با تاکید بر حفظ نمادهای هویتی تاکید کرد و گفت: غذا از جاذبه های ویژه گردشگری دنیاست و به عنوان جاذبه ای لذیذ افراد زیادی را جذب می کند .
محسن رنجبر با اشاره به اینکه غذا نخستین خاطره بسیاری از گردشگران و یکی از دلایل سفرهای مجدد به یک منطقه است ، اظهارکرد: بر اساس یک پژوهش انجام شده 86 درصد گردشگران امریکایی و اروپایی یکی از دلایل سفرهای خود را غذا عنوان کرده اند.
وی با اشاره به اینکه در ایران اسلامی با پیشینه غنی تمدنی و تاریخی و تنوع اقلیمی ، قومی و فرهنگی 2 هزار و 500 نوع غذا شناسایی شده است ، گفت: با برگزاری این جشنواره درصدد معرفی این توانمندی هستیم .
رنجبر با تاکید بر ظرفیت سازی برای شکوفایی توانمندی های محلی اظهارکرد: این اتفاق موجب توزیع ثروت در جوامع محلی می شود.
وی برندسازی غذاهای ایرانی در صنعت گردشگری جهان، احیای غذاهای بومی و سنتی مناطق مختلف کشور و تبدیل غذاهای بومی به یکی از جاذبه های محلی را از اهداف این جشنواره عنوان کرد و از رتبه بندی رستوران ها بر اساس قراردادن غذای محلی در منوی خود خبرداد . 
رنجبر با اشاره به اینکه رویکرد اصلی این جشنواره فرهنگی است ، گفت: به همین منظور صنایع دستی مرتبط با تهیه و طبخ غذا نیز در کنار جشنواره به نمایش گذاشته می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی هم در آئین گشایش این جشنواره با بیان اینکه غذا یک جاذبه ملموس فرهنگی و یکی از نشانه های سبک زندگی فرهنگ مردم هر منطقه و یک زبان مشترک بین انسان هاست ، اظهارکرد: انسان ها به واسطه غذا احساسات خوب و عواطف مهامان نوازان خود را به میهمانانشان منتقل می کنند .
مرتضی آبدار با بیان اینکه امروزه صرف غذا در رستوران ها و غذاخوری ها به یکی از فعالیت های گردشگران تبدیل شده است ، گفت: این مهم فرصتی برای جامعه میزبان است تا با غذاها جاذبه ای خاطره انگیز را در کام گردشگران ایجاد کند .
وی با اشارره به اینکه بسیاری از غذاهای محلی در حال فراموشی هستند ، گفت: سازمان میراث فرهنگی با برگزاری این جشنواره در راستای سیاست های کلان کشور و تحقق بیست میلیون گردشگر در افق 1404 تلاش می کند .
رئیس دانشگاه تبریز هم در این آئین با بیان اینکه مصادره مشاهیر و دستاوردهای فرهنگی ما توسط سایر کشورها ناشی از ضعف پاسداری ما از فرهنگ اصیل ایرانی است ، اظهار کرد : الگوسازی نکردن در زمینه غذاهای محلی موجب فراموش شدن هنرهای اصیل می شود .
پورمحمدی با بیان اینکه انسان ها با زنده نگه داشتن فرهنگ زندگی ، زنده هستند، گفت: برگزاری این جشنواره گامی مثبت در مسیر احیای فرهنگ ایرانی است . 
بر اساس این گزارش ، سومین جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری در شهر کرمانشاه از 3 تا 5 شهریورماه با همراهی استان های همدان، کرمانشان، کردستان و ایلام برگزار می شود.
مشهد از 24 تا 26 شهریورماه محل برگزاری جشنواره چهارم است که استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و همچنین سمنان در آن حضور دارند.
شهر اصفهان از 28 تا 3 مهرماه میزبان پنجمین جشنواره سفره ایرانی است که با حضور استان های البرز، تهران، قم، مرکزی و اصفهان برگزار می شود.
ششمین جشنواره سفره ایرانی نیز در شهر یزد از 19 تا 21 آبان ماه با مشارکت استان های یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان برگزار می شود .

هفتمین جشنواره در شهر شیراز برگزار می شود که استان های فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان در آن شرکت دارند و جشنواره هشتم هم به میزبانی بوشهر با حضور استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و جزایر خلیج فارس از 8 تا 10 دی ماه برگزار می شود.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82174863/ 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم