جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

منظر فرهنگی روستای نایبند ثبت ملی شد

تهران - ایرنا - منظر فرهنگی روستای نایبند در خراسان جنوبی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، 
علی شریعتی منش معاون میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی گفت: نایبند یک اتفاق و یک لحظه مکانی در دل کویر است که همواره برای در راه ماندگان و گم شدگان در بیابان ، بهشت را تداعی می کرده است.
علی شریعتی منش روستای تاریخی نایبند را یکی از جاذبه ها و واحه ای بر ساحل دو کویر پهناور لوت و دشت کویر است توصیف کرد. 
وی افزود: موقعیت ممتاز روستا به گونه ای است که تا شعاع 200 کیلومتری این روستا، آبادی یافت نمی شود.
وی همچنین افزود: استقرار روستا بر بلندای کوه و کمبود زمین برای ساخت و ساز، معماری روستا را دارای فرم خاصی کرده و چاره اندیشی ساکنین روستا برای بهره وری بیشتر از فضاهای معماری سبب ساخت بناهایی با مساحت محدود و چند طبقه شده است که از جمله ویژگی ها و ارزش های معماری روستا محسوب می شود. 
به گفته شریعتی منش، کوچه های پیچ در پیچ همراه با فرم چند طبقه ای بناها بر بلندای کوهی که اطراف آن را باغات و نخلستان ها در بر گرفته است، منظر فرهنگی قابل ارزشی را در میانه کویر ایجاد کرده است.
آن طور که معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی معتقد است،در مستندات و کتب تاریخی قرون اولیه تاریخ اسلام ، نام نایبند به همراه تعریف آن به عنوان استراحتگاه و مأمنی در حاشیه کویر برده شده است که از آن جمله می توان به اصطخری و ابن حوقل اشاره کرد.
وی افزود: به عبارت دیگر وجود چشمه های آب سرد و گرم منحصر بفرد در دو ناحیه معروف به زردگاه و دیگ رستم، شاید مهم ترین عامل پیدایش آبادی در این نقطه از کویر بوده است.
وی گفت: این چشمه ها در نتیجه فعالیت فرآیندهای زمینی شکل گرفته اند که تاکنون مورد توجه ساکنین و رهگذران از روستا بوده اند. همچنین استقرار نایبند بر میانه کویر و شکل گیری بستر مناسب برای ایجاد باغات و نخلستان ها در زمینهای مجاور روستا ، باغات چند طبقه (نخلستان، مرکبات و سبزیجات) را در اطراف روستا شکل داده است.
شریعتی منش نیز از همکاری بنیاد مسکن در خصوص تهیه مستندات پرونده برای ثبت منظر فرهنگی روستای نایبند تشکر کرد. 

روستای نایبند، در جنوب شهرستان طبس، در کنار جاده طبس- راور و تابع دهستان کویر با 105 کیلومتر فاصله از مرکز دهستان، روستای زنوغان، و 134 کیلومتر فاصله با نزدیکترین شهر، دیهوک، واقع شده است.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) 

http://www.irna.ir/fa/News/82183311/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم