کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

نسخه‌ای برای نجات جاده شمال/«نه» به عوارض 20هزارتومانی جاده خاطره‌ها

می‌گویند برای پیمودن جاده زیبای شمال باید از این به‌بعد 20هزار تومان پول بدهی؛جاده‌ای که دنیایی از خاطره‌هاست و این در حالیست که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی معتقد است به جای پولی‌کردن این جاده باید ساعات ترافیکی‌اش اصلاح شود.

مرتضی رحمانی‌موحد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره دیدگاه معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی برای پولی شدن جاده شمال که باید مردم 20 هزار  تومان پرداخت کنند؟ اظهار داشت: این بسته به قوانین کشور دارد. اگر قوانین کشور اجازه دهد می‌توان مانند بسیاری از کشورها عوارض جاده گرفت، چون جاده‌های بزرگراهی یا کوهستانی عموماً اینگونه است ولی اینکه در ایران بخواهند غیر از اتوبان برای جاده‌های ملی هم پول بگیرند حرف دیگریست.

وی ادامه داد: برای جاده شمال باید یک بخش بزرگتری از کشور در موردش فکر کند زیرا کسانی که در مورد جاده شمال تصمیم می‌گیرند هم اکنون محدود هستند به ترافیک و امنیت این جاده؛ درحالیکه بحث فرهنگی آن عمیق‌تر از این حرفهاست.

رحمانی‌موحد تصریح کرد: نکته ای که در مورد جاده شمال باید عنوان کنم این است که جاده شمال را جمعه ساعت 3 بعداز ظهر تا 12 شب یکطرفه می‌کنند. در صورتیکه این باید از 8 صبح تا یک ظهر یک‌طرفه شود. بنابراین باید فرهنگ بازگشت به خانه در سفر و حضور برای روز کاری افراد اصلاح شود، زیرا در هیچ جای دنیا تشویق نمی‌کنند که ساعت 2 صبح بیا خانه و 8 صبح برو سرکار. وقتی این کار را می‌کنند یک حاشیه امنی برای افراد ایجاد می‌شود. می‌گویند پس می‌گذاریم ساعت 3 بعدازظهر - 4 بعدازظهر برمی‌گردیم. درحالیکه همیشه بین خروج از سفر تا آماده شدن برای روزکاری - یک نُرم استاندارد در دنیا تعریف شده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: بنابراین باید یک زمانی را از این جهت در نظر داشت تا افراد پس از بازگشت از سفر خودشان را مرتب و آماده کنند. این مسئله و پیشنهاد را بنده در یکی از جلساتم در کارگروه جاده چالوس اعلام کردم. هم اکنون هم عنوان می‌کنم این تشویق نیست که ما جاده شمال را 3 بعدازظهر یکطرفه کنیم. این جاده را باید از 9 صبح تا 2 بعدازظهر یکطرفه کنیم، تا جمعیت موجود در منطقه حرکت خود را انجام دهند و بیایند به مناطق خودشان برسند و زودتر از گره‌ها خارج شوند. درحالیکه هم اکنون این گره‌ها را با این قوانین به شب، نیمه شب و دیر وقت منتقل می‌شود. بنابراین درباره این چیزها باید بحث کنیم، پس جاده شمال را با اصلاح این‌ موارد بهتر می‌توان نجات داد.

وی درباره هزینه جدید 20 هزار تومانی برای تردد در جاده شمال که مسئولان عنوان می‌کنند می‌خواهند زیرساخت‌های جاده را احیاء و گسترش دهند، عنوان کرد: جاده شمال ظرفیت این جمعیت را ندارد. وقتی هم که این جاده را یک طرفه می‌کنند به اقتصاد واحدهای داخل جاده ضربه می‌زنند. جاده را که ساعت 2 از شمال به سمت کرج یکطرفه می‌کنند تمام واحدهای پذیرایی کرج تعطیل می‌شود. به خاطر اینکه کسی دیگر نمی‌تواند برود آنجا.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: بنده به نظرم با اصلاح ساعات ترافیکی هم واحدهای اقتصادی فعالیت‌شان حفظ می‌شود و هم مردم تشویق می‌شوند که زمان مناسب از سفر برگردند و هم فاصله برگشت‌شان تا روز بعد که می‌خواهند یک هفته کاری را شروع کنند تناسب داشته باشد. این‌ها همه تاثیراتش را در دراز مدت روی تمام فعالیت‌های جامعه خواهد گذاشت.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/09/08/929577

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم