کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

ایجاد سایت موزه بنای تاریخی تل آجری فارس نهایی شد

شیراز- ایرنا- معاون سازمان میراث فرهنگی کشور گفت:طرح ایجاد سایت موزه تل آجری نزدیک تخت جمشید پس از بررسی های کارشناسی و مطالعات انجام شده نهایی شد و اینک مراحل ساخت قطعات به اتمام رسیده است.
ایجاد سایت موزه بنای تاریخی تل آجری فارس نهایی شد
به گزارش دریافتی یکشنبه ایرنا از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، محمد حسن طالبیان در بازدیدی که به همراه سفیر و رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران از محدوده تل آجری داشت، ادامه بررسی ها و کاوش های باستان شناختی در این منطقه را یک امر ضروری و لازم برشمرد. 
وی گفت: آنچه که در چند سال اخیر از کاوش های تل آجری به دست آمده ، منجر به کشف شواهدی از پیشینه این مکان شده است که دستاوردی مهم برای رفع برخی ابهامات باستان شناختی در روند ساختار شهر پارسه و کارکرد این منطقه داشته است. 
طالبیان اهمیت بقایای موجود تل آجری را نیازمند حفاظت و مرمت اصولی دانست و اظهار داشت:محوطه تل آجری که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، از سال 90 تا کنون یکی از مراکز مورد کاوش مشترک باستان شناسان ایرانی- ایتالیایی در نزدیکی تختگاه تخت جمشید است است که بخشی از بقایای شهر کهن پارسه را در خود جای داده است. 
به گفته طالبیان، مواردی همچون کشف کتیبه های بابلی که سندی معتبر بر استقراردروازه ورودی شهر پارسه در تل آجری مرودشت است، پلان به دست آمده از بنای کشف شده در تل آجری بر اساس اطلاعات مقدماتی، وجود شباهت زیاد بین آجرهای لعابدار کشف شده دروازه ها با نقوش اسطوره های بین النهرین که حکایت از احتمال بسیار قوی این بنا در زمان کوروش دارد، اهمیت تل آجری را یادآوری می کند. 
معاون سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: نقوش حیوانات ترکیبی با نقشی از مار، عقاب و پنجه شیر که برای نخستین بار در این محوطه کشف شده اند و همچنین وجود سکوهایی در کنار دیوارهای دروازه (تل آجری) و بسیاری از موارد و شواهد به دست آمده در طی کاوش و پژوهش های صورت گرفته در این منطقه، موجب شد که جایگاه تل آجری چه از نظر ارزش تاریخی و چه از حیث هویت محتوایی، بیش از پیش مورد توجه باستان شناسان و محققان قرار گیرد. 
طالبیان افزود: بناهایی که در این محوطه کشف شده به احتمال زیاد پیش از بنای تختگاه تخت جمشید ساخته شده و در واقع کشفیاتی که طی پنج سال اخیر در این منطقه بدست آمده می تواند راهگشای شناخت اهمیت و کارکرد بنا باشد و به گفته باستان شناسان این اطلاعات، خلاء های تاریخی شهر پارسه به ویژه در دوره حکومت کوروش و کمبوجیه و پیش از به قدرت رسیدن داریوش هخامنشی در سال 521 پیش از از میلاد را پر خواهد کرد. 
معاون میراث فرهنگی کشور با تأکید بر حفظ و نگهداری، شناخت دقیق تر و کامل تر از این مجموعه افزود: این محوطه تاریخی یکی از مهم ترین محوطه های باستان شناسی است که قابلیت تبدیل به یک سایت موزه تخصصی را دارد و می تواند به یکی از جاذبه ها برای گردشگران ورودی به استان تبدیل شود. 
در این بازدید، معاون میراث فرهنگی کشور به همراه 'مائورو کنچاتوری' سفیر ایتالیا و 'پروفسورکارلو چرتی' رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران از فعالیت های گروه کاوش در منطقه تل آجری و گروه مطالعاتی مستقر در پردیس تخت جمشید دیدن کردند و در جریان آخرین یافته های این فصل از کاوش قرار گرفتند. 

تخت جمشید در 60 کیلومتری شمال شیراز در محدوده شهرستان مرودشت واقع شده است.

 http://www.irna.ir/fa/News/82268228/

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم