جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

خانواده شهید صارمی تجلیل شد/تهیه 20هزارساعت مصاحبه با رزمندگان دفاع مقدس

تهران - ایرنا - همزمان با 17 مرداد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مراسمی با حضور جمعی از مسئولان از برادر این شهید بزرگوار تجلیل شد.

خانواده شهید صارمی تجلیل شد/تهیه 20هزارساعت مصاحبه با رزمندگان دفاع مقدس
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، با مشارکت روزنامه نگاران انجمن دفاع مقدس و همکاری فرهنگ‌سرای مهر همزمان با روز خبرنگار از حسین صارمی برادر خبرنگار شهید محمود صارمی در ویژه برنامه « پروانه‌های عرصه خبر » که در پاسداشت این روز برگزار شده بود تقدیر و تجلیل بعمل آمد.
این مراسم با حضور جمعی از خبرنگاران، روزنامه نگاران، مسئولان نشریات محلی و سراسری، اصحاب رسانه و مدیران فرهنگی برگزار ‌شد.
رئیس فرهنگسرای مهر در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی، از خبرنگاران به عنوان کاشفان و حقایق برای اطلاع رسانی به افکار عمومی یاد کرد.
سعید رنجبریان گفت: خبر به عنوان اعلام وقوع حادثه یا رخداد و هرگونه اتفاقی تلقی می شود و نگار یعنی ثبت این وقایع بصورت کلامی، مکتوب و عکس و تصاویر است.
وی ادامه داد: خبرنگار باید با افزایش آگاهی و اطلاعات خود بتواند با اطلاع رسانی جامعف صحیح و به موقع افکار عمومی و جامعه را در جریان اخبار قرار دهد. 

** خبربیاری، خبربرداری و کپی کاری هنر خبرنگار نیست

این مدیر فرهنگی از صداقت و توانایی به عنوان دو عنصر مهم و تاثیر گذار در حرفه خبرنگاری یاد کرد و گفت: خبرنگار واقعی کسی است که اخبار را دون تحریف و هیچگونه کم و کاستی در کوتاهترین زمان در اختیار مردم قرار دهد.
رنجبریان از عنصر توانمندی به عنوان دیگر مولفه مهم در حرفه خبرنگاری یاد کرد و گفت: توانایی در نوشتن خبر و صداقت در امانتداری باید رسالت خطیر و اصلی خبرنگاران باشد چراکه خبربیاری، خبربرداری و کپی کاری هنر یک خبرنگار نیست. 

** تاثیر انتشار خبرهای مثبت و منفی در روحیه رزمندگان اسلام

در ادامه این مراسم یکی از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس و رابط با رسانه ها نیز با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای عرصه رسانه و به ویژه شهید محمود صارمی به ذکر خاطراتی درباره نحوه ارسال اخبار و تصمیم گیری چگونگی ارسال و انتشار خبرها در دوان دفاع مقدس پرداخت.
سردار فتح الله جعفری کار خبرنگاری را مقدس و مهم عنوان کرد و گفت: انتشار اخبار به صورت مثبت و منفی بدون شک در روحیه افراد به ویژه در زمان جنگ تحمیلی در روحیه رزمندگان اسلام تاثیر فراوانی را برجای می گذاشت.
وی با گرامیداشت یاد و خاطر فرماندهان ایثارگر، شجاع، سخت کوش و جان برکف مانند صیاد شیرازی، بابایی ها، باکریها ودیگران از خبرنگاران خواست هدف و مسیر خود را با الگو گیری از اینگونه افراد تعیین کنند همانگونه که شهدای عرصه رسانه و شهید صارمی انتخاب کرد.

** 20 هزار ساعت مصاحبه با رزمندگان هشت سال دفاع مقدس آرشیو شد

در ادامه این مراسم مدیر کل دفتر تاریخ شفایی حوزه هنری ، رسالت خبرنگاران را به عنوان رسولان آگاهی بخش بسیار خطیر و مهم عنوان کرد.
حجت الاسلام فخر زاده با اشاره به دو چندان شدن این وظیفه خطیر خبرنگاران در دوران هشت سال دفاع مقدس ، اظهار داشت: در این دوران خبرنگاران با حضور در مناطق عملیاتی همگم با رزمندگان با قلم خود و با روشها و شیوه های گوناگون اطلاعات جنگ را شایسته و در خور توجه مخابره می کردند.
وی افزود: در زمانی که دشمنان ما درصدد بودند با حربه ها و شیوه های مختلف با دروغ پراکنی و شایعه سازی اخبار جنگ را برای تضعیف روحیه رزمندگان و مردم وارونه جلوه دهند، خبرنگاران ما دلیرانه هر آنچه داشتند برای اطلاع رسانی صحیح و انتشار اخبار لحظه به لحظه در طبق اخلاص گذاشتند.
مدیر کل دفتر ثبت تاریخ شفایی حوزه هنری گفت در آن زمان درصدد برآمدیم که خاطرات و گفتار رزمندگان را ثبت و ضبط کنم از این رو دفترچه هایی در اختیار افراد قرار گرفت که خودشان اقدام به نوشتن خاطرات و گفتارشان درباره جنگ بکنند. عده ای نوشته و تحویل دادند و دفرچه های عده ای نیز بعدها توسط خانواده های آنها به ما تحویل داده شد.
حجت الاسلام فخرزاده گفت: در همان زمان بعد از این مرحله تصمیم گرفته شد تا بصورت مصاحبه های ضبطی و نوشتاری خاطرات و گفته ها نوشته شود.
وی گفت: به دنبال این تصمیم مصاحبه ها از ابتدا، وسط و آخر جنگ تحمیلی بیش از 20 هزار ساعت مصاحبه تهیه شد که بسیاری از اینها در قالب کتاب، نشریه و آلبوم های مختلف جمع بندی و منتشر شدند. 
مدیر کل دفتر ثبت تاریخ شفاهی حوزه هنری در عین حال گفت: این خاطرات بصورت شفاهی و مکتوب در حافظه تاریخ ایران مرز و بوم ثبت و ماندگار خواهد شد.

** 126 روز اسارت خبرنگار مستند ساز در زندان آمریکاییها

در ادامه این مراسم خبرنگار مستند ساز وقایع جنگ نیز به ذکر خاطراتی از حضور در جبهه های مدافعان از حرم و حضور در عراق اشاره کرد و گفت: امروز وظیفه خود می دانیم که به عنوان سرباز در لباس یک خبرنگار وقایع در حال وقوع در سایر مناطق به ویژه حرمین شرفین که توسط متجاوزان مورد حمله و محاصره قرار گرفته برای آیندگان به تصویر بکشیم. 
سهیل کریمی حضور در این شغل و ادامه کار در مستند سازی موضعات مربوط به جنگ را عشق و علاقه خود عنوان کرد و گفت: خبرنگاران مسیر خود را به عنوان مجاهدت مشخص کرده و به عنوان یک جهادگر برغم آگاهی از مصائب و مشکلات پیش رو، گام در این مسیر پر فراز و نشیب می گذارند.
وی با ذکر خاطراتی از زمان تهیه گزارش مستند خود، از 126 روز اسارت در زندانهای عراق توسط نیروهای آمریکایی برغم داشتن مجوز ساخت و تهیه گزارش، به عنوان خاطره ای به یادماندنی ذکر کرد که تلخی این اسارت با دیدار ا رهبر معظم انقلاب و لبخند ایشان شیرینی و حلاوت ه خود گرفت و تمام سختیهای این اسارت را به فراموشی سپرد.
در ادامه این مراسم با حضور مئولان فرهنگی و هنری از برادر شهید محمود صارمی و خبرنگاران فعال و برتر دفاع مقدس و حزه ایثار و شهادت تجلیل بعمل آمد. 
به گزارش ایرنا، محمود صارمی هفتم خرداد سال ۱۳۴۷در بروجرد به دنیا آمد و 17 مرداد سال 1377 در مزار شریف همراه با 10 دیپلمات ایرانی به شهادت رسید.

شهید صارمی در بحبوحه جنگ داخلی افغانستان و قدرت گیری طالبان به عنوان خبرنگار مامور به دفتر ایرنا در کابل اعزام شد اما مدتی بعد به دلیل پیشروی طالبان این دفتر تعطیل و وی مجبور به حضور در کنسولگری ایران در مزار شریف شد و از همانجا اخبار را تهیه و مخابره می‌کرد.

http://www.irna.ir/fa/News/82625052 

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم