کاربر میهمان خوش آمدید ورود مشاوره تلفنی ۲۲۹۷۶۰۰۳-۰۲۱
جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

شطرنج گردشگری و گردشگری شطرنج

سرپرست فدراسیون شطرنج سخن ازتوریسم شطرنج به میان آورد این پیشنهاد گذرا توجه کسی را درایران جلب نکرد اما درکشورکوچک همسایه امارات، گردشگری شطرنج، به فرصتی استثنایی برای جذب هوشمندترین ذهن های جوان به مراکز گردشگری امارات مبدل شد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – بین‌الملل ـ درماه های گذشته امیر حسینی سرپرست فدراسیون شطرنج از مدیر کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه خواست تا به طرح توریسم شطرنج بیشتر بیاندیشد و از آن برای ایجاد جذابیت در این رشته استفاده کند. این پیشنهاد گذرا توجه کسی را درایران جلب نکرد اما درکشورکوچک همسایه امارات، گردشگری شطرنج، به فرصتی استثنایی برای تنوع ورونق گردشگری مبدل شد. فرصتی برای این که کمترین های شطرنج گردشگری به برترین های گردشگری شطرنج مبدل شوند. 
این پیشنهاد که درایران تنها درحد یک جمله کوتاه مطرح شده وهیچ طرح یا برنامه ای دراین زمینه درکشور مطرح نشده دردیگرکشورهای منطقه با جدیت و تمرکز فوق العاده ای مورد توجه قرار گرفته وامارات دربرنامه «اولین‌ها و بزرگترین‌های» خود بزرگترین باشگاه بین‌المللی شطرنج جهان را در شارجه احداث کرده است.
به گزارش نشنال امارات، این باشگاه یا بزرگترین باشگاه شطرنج جهان با اختصاص فضایی به مساحت 34هزار متر مربع بزرگترین تسهیلات وباشگاه شترنج را برای دوستداران این هنر ایجاد کرد.
پیش بینی میشود که این باشگاه جدید که در شارجه ساخته شده محل برگزاری بسیاری از تورنمنت‌های بین‌المللی شترنج شود . چنان که در سال 2012 نیز العین شاهد برگزاری بزرگترین مسابقات قهرمانی شترنج جهان بود.
این در حالی است که نخستین کلوپ شترنج شارجه تنها در 28 مارچ 2013 دراین شیخ نشین ایجادشد که البته آن هم بزرگترین تسهیلات این بازی فکری درنوع خود درسراسر جهان محسوب می‌شد.
مقامات شارجه امیدوارند که این باشگاه به سرعت به عنوان مرکزی محبوب برای ذهن‌های جوان و هوشمندی شود که برای تمرین و آمادگی پیش از مسابقات قهرمانی مدت زمان تفریح و فراغت و یادگیری خود را در شارجه بگذرانند.
باشگاه شطرنج شارجه شامل بخش‌های مختلف است و تالار اصلی آن به تنهایی گنجایش بیش از 500 بازیکن را دارد.
درایران هرچند که مسابقات شترنج بسیارزیاد در شهرها و استان‌های مختلف کشورمان برنامه‌ریزی شده و می‌شود و بسیاری از خانواده‌های شطرنج دوست یا در این مسابقات شرکت کرده‌اند یا در حال برنامه‌‌ریزی برای شرکت در مسابقات آتی هستند.
به عنوان مثال صومعه سرا شهری زیباست و مقصد توریستی مهمی درشمال کشور است که چندی پیش شاهد سفر خانواده‌های شطرنج دوست برای شرکت در مسابقات جام ابریشم بود که یقینا تنها به مشاهده مسابقات اکتفا نکردند و از زیبایی های این شهر دیدن کردند.
هیأت شطرنج رفسنجان نیز اکنون جام شطرنج در این شهرستان با عنوان جام طلای سبز را دارد که می‌تواند مسافران بسیاری رابه این شهر بکشاند . همچنین مسابقات شترنج دراورمیه نیز نمونه دیگری است که بسیاری از شطرنج کاران به همراه خانواده‌های خود برای شرکت در مسابقات که در استان‌های مختلف کشورمان برگزار می‌شودبسوی خود جذب می‌کند.اما درهیچ یک از این مسابقات هیچ برنامه ریزی و هدف گردشگری تعریف نشده است.
به گفته فعالان حوزه شطرنج کشور، هدف اصلی مسافران کسب تجربه بازی در مسابقات است وگردشگری در اولویت بعدی وابتکارخود خانواده‌هاست که برای زنگ تفریح مسابقات به دیدن گردشگاه‌ها یا تفرجگاه‌ها بروند. درواقع نه تنها برگزار کنندگان مسابقات به اهداف رونق گردشگری در شهر و استان خود توجه چندانی ندارند بلکه اساسا مقامات گردشگری نیزاهمیت این سبک از گردشگری و عواید آن را درنظرندارند.
برگزاری مسابقات در شهرهای مختلف که با هدف رشد و توسعه شطرنج در آن شهر یا استان انجام می‌شود باید هدفی دیگر یعنی شناساندن مقاصد گردشگری و توریستی آن شهر نیز داشته باشد و برنامه برگزاری مسابقات طوری تنظیم شده باشد که امکان این گردش تفریحی نیز مهیا باشد. ضمن اینکه در زمانی که برگزاری مسابقات مختلف شطرنج درکشور از نظرمالی نیازمند جلب پشتیبان است، برگزار کنندگان مسابقات با صاحبان مراکز اقامتی یا تفریحی و نیز متولیان گردشگری و توریسم در شهرستان می‌توانند با هماهنگی قبلی همراه با راهنمایی مسافران ودعوت از آن ها به بازدید ازمراکز تفریحی و گردشگری، کمک های مالی مناسبی را نیز به تناسب شرایط برای برگزاری مسابقات ورزشی بدست آورند.درعین حال کمکی باشد تا هرشهر از مزایای جذب گردشگر در یک شهروروستاها برخوردار شود. درعین حال به بازیکنان و خانواده‌های آنان و تماشاگران نیز فرصت می دهد تا از لذت بازدید و آشنایی و یادگیری درباره شهرها وروستاها و دیدنی‌های جذاب کشور برخوردار شوند.
همه آنچه که آمد، صرفا درسطح ملی وبرای جذب گردشگران داخلی به استان‌های مختلف کشور بود. درحالی که کشورهای کوچک همسایه با بهره گیری از کمترین وناچیزترین زمینه‌ها بالاترین بهره را درسطح بین‌المللی نصیب خود کرده‌اند. تلاش‌هایی که گویی کمترین ها را درشطرنج گردشگری جهان به برترین‌های گردشگری شطرنج مبدل می‌کند.

منبع خبر : خبرگزاری میراث فرهنگی

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=116315&Serv=2&SGr=24

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم