جستجوی هتل
از تاریخ
به مدت

ایران برای ۵۷ کشور جهان شبکه آموزش گردشگری راه‌اندازی می‌کند

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از راه‌اندازی شبکه آموزش گردشگری ایران برای ۵۷ کشور اسلامی جهان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اسدالله درویش امیری که در هشتمین اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی در کشور نیجر حضور داشت‌، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: قرار بود کشورهای عضو برای سال‌های 2017 و 2018 میلادی شهرهای منتخب گردشگری خود را معرفی کنند که از ایران، یزد‌ و تبریز‌ معرفی شدند. کارگاه تشکیل شده در این اجلاس که 9 عضو داشت، با هفت رأی تبریز را به عنوان شهر نمونه گردشگری سال 2018 انتخاب کرد.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: تالینگ مالزی،‌ پالقا و سیلد بنگلادش، ماردین ترکیه و مدینه عربستان نیز رقبای تبریز برای سال 2018 بودند که تبریز به خاطر قابلیت‌هایی که داشت، انتخاب شد.

درویش امیری ادامه داد: آنچه از میان معیارهای ارائه شده برای تبریز مورد توجه اعضای این اجلاس قرار گرفت‌، وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت‌های مناسب، تعداد موزه‌ها، موزه فرش، طبیعت، تعداد رویدادهای برگزار شده، تعداد اماکن تاریخی‌، انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش و تعداد گردشگران ورودی (داخلی و خارجی) بود.

به گفته وی، گردشگری داخلی و خارجی شهر تبریز در سال گذشته به ترتیب 25 و 35 درصد رشد داشته است. همچنین آمار ورود گردشگران خارجی در سال‌های 1391 و 92 به ترتیب 461 هزار و 670 هزار نفر بوده است.

درویش امیری با اشاره به دفاع برخی اعضای کارگروه برای انتخاب تبریز، اظهار کرد: فکر می‌کنم جهانگردان خیلی خوب تبریز را می‌شناسند، صحبت‌های برخی از اعضای کارگروه درباره این شهر قابل توجه بود، برای ما جالب بود که حتی مسئولان کشورهای قاره سیاه هم با تبریز آشنا بودند.

معاون امور مجلس حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری درباره دلیل انتخاب تبریز از سوی ایران و همچنین در پاسخ به برخی اعتراضات مردم شیراز نسبت به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: این انتخاب براساس استانداردهای سازمان همکاری کشورهای اسلامی صورت گرفته است. ما پیش از اقدام فرم‌هایی را به استان‌ها فرستادیم که ستاد تشکیل شده در سازمان پس از بررسی شاخص‌ها، یزد و تبریز را انتخاب کرد.

وی درباره انتخاب نشدن شهر یزد نیز توضیح داد: هر سال یک شهر از یک کشور انتخاب می‌شود، براساس استاندارد سازمان همکاری کشورهای اسلامی نمی‌توان از یک کشور برای دو سال پی در پی دو شهر را انتخاب کرد. این اجلاس و اقدامی که از سوی آن برای انتخاب شهرهای نمونه گردشگری صورت می‌پذیرد، آنقدر اهمیت دارد که مثلاً عربستان با مداومت یک شهر (مدینه) را برای دو سال پیشنهاد داد و یا کشور فقیری مانند نیجر میزبانی این اجلاس را قبول کرد و مقامات عالی‌رتبه آن برای افتتاحیه آمدند و یا از 57 کشور عضو 17 وزیر گردشگری در آن حضور داشتند.

درویش امیری در ادامه به مصوبات دیگر هشتمین نشست وزرای گردشگری سازمان همکاری کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: کارگروه نمایشگاهی این نشست تصمیم گرفت نمایشگاه‌هایی را در مصر و ایران برای سال‌های 2017 و 18 برگزار کند. همچنین مقرر شد ایران شبکه آنلاین آموزشی در حوزه گردشگری برای کشورهای اسلامی در سال 2016 راه اندازی کند. علاوه‌بر این همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با همکاری ایران و بنگلادش در سال 2016 برگزار می‌شود. همه این فعالیت‌ها در شهر تبریز متمرکز خواهد بود.

وی درباره اقدامات بعدی برای مطرح شدن شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی، گفت: ما دو کارگروه در سازمان برای ماموریتی که به عهده گذاشته شده تشکیل خواهیم داد و برای میزبانی اجلاس 2016 اقدام خواهیم کرد و درصورت تایید برای دریافت مجوز از دولت و برنامه‌ریزی در سطح ملی با حضور سایر وزارتخانه‌ها تلاش می‌کنیم. حتما در تقویت زیرساخت‌های گردشگری این منطقه برنامه ریزی جدی انجام می‌دهیم.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های این سازمان سپس به دیدارش با وزیر گردشگری نیجر اشاره کرد و افزود: این کشور بسیار فقیر است و شاید جزو فقیرترین کشورها باشد. با این حال ضمن مذاکره مفصل با وزیر گردشگری این کشور به موفقیت‌های ایران در زمینه گردشگری سلامت اشاره شد که به شدت مورد اسقبال قرار گرفت. دعوت کردیم که در این حوزه از ظرفیت ایران برای کشور خودشان استفاده کنند.

دو طرح میراث و صنایع دستی در مجلس

درویش امیری همچنین درباره دو طرحی که اکنون در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، توضیح داد: طرح حمایت از هنرمندان صنایع دستی با موضوع بیمه و صادرات در کمیسیون‌های فرعی و اصلی مجلس در حال رسیدگی است که طرح مورد بررسی در کمیسیون فرهنگی، بهداشت و عمران خوشبختانه با موافقت روبرو شده است.

وی ادامه داد: طرح حمایت از احیا و مرمت بافت‌های تاریخی و فرهنگی و توانمندسازی ساکنان و مالکان در کمیسیون‌های مربوطه بررسی شده و فردا برای آنکه در اولویت دستور مجلس قرار گیرد باید امضای 15 نماینده جمع شود تا این اتفاق در هفته آینده رخ دهد، این طرح بسیاری از مشکلات بافت‌های تاریخی را حل می‌کند.

درویش امیری گفت: خوشبختانه آنچه در مجلس در ارتباط با حوزه میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری تاکنون مطرح شده یا مخالفتی نداشته و یا اگر هم داشته صحبت‌ها برای رد کردن پیشنهادها نبوده بلکه به منظور اصلاح بوده است.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری درباره وضعیت برنامه ششم توسعه نیز خاطرنشان کرد: منتظریم دولت لایحه را به مجلس بدهد. سازمان سه بند از این برنامه را به خود اختصاص داده که البته برخی پیشنهادهای ما در لایحه دولت دیده نشده است. امیدواریم فضا و شرایط فراهم شود تا این پیشنهادات اضافه شود و در کمیسیون‌های مربوطه مجلس این بخش پُر رنگ‌تر مورد توجه قرار گیرد.

منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/10/05/953920

ورود به سفرهای طلایی
نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد نمایید
فراموشی رمز عبور
ثبت نام
newsletter
سفرهای طلایی بهره‌مندی تا ۷۰٪ تخفیف، با عضویت در خبرنامه سفرهای طلایی

 سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی، به شما این امکان را می‌دهد تا از بهترین قیمت هتل‌ها در سطح ایران، در کوتاه‌ترین زمان مطلع شوید.


برای اطلاع از بهترین تخفیف‌های هتل‌های ایران ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. 

ممنونم، بعدا عضو می‌شوم